Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

K řádu a klidu mě naposledy vyzývali za normalizace, dejte hlas Babišovi, vyzval u voleb Zeman

Úderem dnešní 14. hodiny se otevřely volební místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb, kde se rozhoduje mezi favority prvního kola Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Úřadující prezident Miloš Zeman odvolil hned odpoledne v Lánech, kde má trvalé bydliště a kam se za dva měsíce bude stěhovat z Hradu. Se slovy, že k řádu a klidu ho naposledy vyzývali za normalizace dal svůj hlas Andreji Babišovi.

Prezident Miloš Zeman po odvolení uvedl, že hlas hodil Andreji Babišovi. „Já jsem velmi konzervativní a neměním své názory během 14 dnů,“ prohlásil.

„K řádu a klidu mě naposledy vyzývali za normalizace,“ udělal narážku na motto Babišova soupeře Petra Pavla. „Před pěti lety mi dalo ve druhém kole hlas 2,850 milionu voličů. Chtěl bych je velmi poprosit, aby tentokrát volili stejně jako já,“ dodala dosluhující hlava státu.

V pátek se volí do 22.00, v sobotu mohou lidé hlasovat od 8.00 do 14.00. Volební komisaři pak začnou hlasy sčítat. Hlavní výsledky by podle dosavadních zkušeností měly být známy několik hodin po uzavření volebních místností. Před pěti lety bylo již po 15.30 jasné, kdo vyhrál.

V téměř 15 000 volebních místností může hlas odevzdat každý z 8,25 milionu voličů. Zapojit se bude moci podle ministerstva vnitra i 3779 prvovoličů, kteří plnoletosti dosáhli či dosáhnou po prvním kole, tedy mezi 15. a 28. lednem.