Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

K výročí okupace měli mluvit jen ti, které zasáhla, prohlásil Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se přeci jen nakonec krátce vyjádřil k padesátému výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. „K výročí měli mluvit ti, kdo byli touto okupací postiženi,“ uvedl pro server Parlamentní listy. Demonstranty bouřící před Českým rozhlasem při projevu Andreje Babiše označil za řvoucí stádo.

Padesáté výročí sovětské okupace si připomněli při pietním aktu v úterý u budovy Českého rozhlasu v Praze i přední čeští politici. Kladení věnců doprovázelo pískání na premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše, při jehož příchodu někteří přítomní občané volali „hanba, hanba“. Lidé se bouřili také při projevu šéfa Sněmovny Radka Vondráčka.

„Pokud jde o Radka Vondráčka, pokud vím, nebyl v Komunistické straně Československa. Pískali na něj jenom proto, že je člen hnutí ANO, což je dost ubohý důvod. Přiznám se, že to řvoucí stádo považuji za natolik ubohé, že snad ani nemá cenu ho komentovat,“ zhodnotil celou událost v rozhovoru prezident.

„Pokud jde o mě, zastávám názor, že k výročí sovětské okupace měli mluvit ti, kdo byli touto okupací postiženi,“ prohlásil Zeman. Vyjádřil se i k tomu, že Česká televize odvysílala projev slovenského prezidenta Andreje Kisky. Redaktor poukázal na to, že dříve místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila Kisku za stínového prezidenta České republiky. „Andrej Kiska dobrovolně končí v čele slovenské politiky příští rok a není tedy možné, aby byl naším stínovým prezidentem. Jsem však ochoten připustit, že může být stínovým prezidentem TOP 09,“ odpověděl Zeman.