Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

K výročí srpna 1968 promluví v České televizi slovenský prezident Andrej Kiska

K zítřejšímu padesátiletému výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa prezident republiky Miloš Zeman nechystá žádný projev. Česká televize se proto rozhodla v úterý večer odvysílat řeč slovenského prezidenta Andreje Kisky.

„ČT24 a RTVS zítra souběžně odvysílají projev slovenského prezidenta Andreje Kisky jako připomínku 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Proslov slovenské hlavy státu začíná v 19:50,“ informovala Česká televize prostřednictvím svého facebooku.

Kiskův projev ale nebude přizpůsoben českým posluchačům, protože Česká televize ho do programu zařadila na četné žádosti koncesionářů doslova na poslední chvíli. „Projev je předtočený. Česká televize o něj projevila zájem až poté, co byl už nahraný. Projev je tak dělaný zejména pro slovenské publikum, ale samozřejmě dějinné události se nás týkají společně,“ řekl novinářům mluvčí slovenského prezidenta Roman Krpelan.

Proč Zeman projev nepřednese, vysvětlil už minulý týden jeho mluvčí Jiří Ovčáček: „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. srpna jistojistě zazní,“ sdělil.

Některým politikům to ale nevadí a jsou za Kisku rádi, jako například Markéta Pekarová Adamová (TOP09): „Už delší dobu plní Andrej Kiska funkci stínového prezidenta pro ty z nás, kteří jsme znechuceni politikou našeho rezidenta. Jsem proto ráda, že on nebude k “výročí” okupace mlčet a my si budeme moct poslechnout státnický projev, za který se nebudeme stydět,“ napsala na svůj Twitter.

Ostatní vrcholní ústavní činitelé mají v plánu na veřejnosti vystoupit. Premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček zítra promluví u budovy Českého rozhlasu.