Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kalousek: Masakr na náměstí Nebeského klidu byla základní učební lekce pro Zemana

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek zavzpomínal na sociální síti na demonstraci, která se v červnu roku 1989 odehrála na náměstí Nebeského klidu v čínském Pekingu. Podle něj se jednalo o „základní učební lekci pro Miloše Zemana, jak stabilizovat společnost“.

„Dnes je to 31 let, co čínští soudruzi napsali základní učební lekci pro Miloše Zemana, „jak stabilizovat společnost“. Vzpomeňme si na oběti zvůle moci před 31 lety a nedovolme zvůli moci u nás, aby sílila,“ napsal na svém twitteru. Miloš Zeman totiž v minulosti v jednom z rozhovorů uvedl, že jel do Číny proto, aby se sám naučil, jak stabilizovat společnost.

Zásah armády proti občanské demonstraci v roce 1989 připomněla kromě Kalouska i celá TOP 09. „Před 31 lety, v noci ze 3. na 4. června, Čínská lidová republika krvavě potlačila protesty na náměstí Nebeského klidu. Ministr obrany komunistické Číny prohlásil, že to přispělo ke stabilitě společnosti. A této „stabilitě“ se tam jezdí náš prezident učit. My ostatní nezapomeňme,“ stálo na oficiálním profilu TOP 09. 

Masakr, který se odehrál na náměstí Nebeského klidu, byl v podstatě násilným potlačením demonstrací konaných v čínském hlavním městě Pekingu mezi 15. dubnem a 4. červnem roku 1989. Demonstrující lidé tehdy požadovali demokratizaci společnosti. K hlavnímu zásahu armády proti lidovému povstání došlo v noci ze 3. na 4. června 1989.. Na náměstí byly vyslány obrněné transportéry, tanky a pěchota s ostrým střelivem a protesty násilně ukončily. Oficiální údaje hovoří o stovkách až tisícovkách obětí.