Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancelář prezidenta republiky dostane z rozpočtu o 110 milionů méně než loni

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil schválit návrh rozpočtu pro Kancelář prezidenta republiky. Příští rok tak bude mít Hrad k dispozici 389,4 milionu korun, což je zhruba o 110 milionů méně, než mu přidělil schválený rozpočet na letošní rok. Samotná prezidentská kancelář dostane o necelý milion navíc oproti letošnímu roku.

Pokles výdajů prezidentské kanceláře souvisí hlavně s ukončením investice do sanace svahů u vodní nádrže Klíčava v lánské oboře. Hrad chce ale investovat i v příštím roce, mimo jiné 38 milionů korun do stavebních úprav na Vikárce, rekonstrukce cest v lánské oboře a opravy plotu kolem obory, včetně rekonstrukce bočních vstupních bran.

Kancléř Vratislav Mynář se z jednání v Poslanecké sněmovně omluvil, protože doprovázel prezidenta Miloše Zemana na návštěvě Číny. Takový přístup kritizoval poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Mně to přijde naprosto nedůstojné, že sem posílá svého zástupce,“ prohlásil.

Výdaje na areál Pražského hradu a lánského zámku mají činit 231,9 milionu korun a příspěvek na lesní hospodářství v Lesní správě Lány má představovat zhruba 32 milionů. Prezidentská kancelář má v rozpočtu na příští rok přiděleno 125,2 milionu korun.

Plánovaný průměrný plat v samotné prezidentské kanceláři by měl příští rok činit 47 312 Kč měsíčně, ve Správě Pražského hradu 27 214 korun a v Lesní správě 29 026 korun, sdělil poslancům zástupce kancléře Petr Mužák.