Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář: Prezident nebyl v bezvědomí, podpis je pravý a Vystrčil se chce jen zviditelnit

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář svolal na dnešní odpoledne tiskovou konferenci, bez oznámení dalších podrobností. Na Pražském hradě pak novinářům sdělil, že informace o zdravotním stavu, léčbě a prognózách uzdravování prezidenta republiky, jsou pouze v jeho dispozici a dispozici rodinných příslušníků. Vyvrátil ovšem některé fámy, které kolují mediálním prostorem.

Kancléř komentoval především záběry bezvládného prezidenta při převozu do Ústřední vojenské nemocnice. „Ke spekulacím v médiích, že byl při převozu pan prezident v bezvědomí. Kdyby tomu tak bylo, tak by asi měl na obličeji kyslíkovou masku a byl by napojen na přístroje. Pokud jste se dívali pořádně na vámi velmi neeticky pořízené záběry, nic takového nebylo,“ řekl Mynář. Již dříve uvedl, že Zeman při převozu pouze usnul.

K nezvyklému Zemanově podpisu na listině o svolání Poslanecké sněmovny Mynář uvedl následující: „Mohu potvrdit, že mi v minulém týdnu pan prezident osobně uložil připravit rozhodnutí prezidenta republiky o svolání zasedání Poslanecké sněmovny na termín 8. 11. letošního roku, a aby nedocházelo k jakýmkoli spekulacím, požádal o účast předsedu Poslanecké sněmovny pana Vondráčka jako vykonavatele tohoto aktu, aby byl přímo osobně přítomen. Osobně jsem s panem Vondráčkem byl přítomen toho, kdy pan prezident podepsal toto rozhodnutí a předal panu Vondráčkovi vyřízení,“ prohlásil kancléř.

Mynář na tiskové konferenci také vyjádřil znepokojení nad postupem předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který jménem horní komory požádal ÚVN o oficiální zprávu o zdravotním stavu prezidenta. „Mediální hra, kterou vyvolal předseda Senátu pan Vystrčil svým dopisem, aby Kancelář prezidenta republiky zjišťovala, případně poskytla informace, které nejsou v souladu se zákonem, měla sloužit pouze jako vždy ke zviditelnění. Dovolte mi, abych podotkl, že tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil a vše od samého začátku směřuje pouze ke snaze zbavit pana prezidenta výkonu jeho pravomocí,“ 

Na závěr pak kancléř poděkoval všem, kteří prezidenta podporují a posílají mu vzkazy. „Moc rád bych touto cestou chtěl poděkovat občanům České republiky za jejich přání brzkého uzdravení našeho pana prezidenta a vyjádření podpory. Stejně tak bych chtěl poděkovat Ústřední vojenské nemocnici a profesoru Zavoralovi za nejlepší možnou péči, kterou panu prezidentovi věnuje celý jeho kolektiv, a potvrzuji, že je zde pan prezident v těch nejlepších rukou,“ zakončil Mynář.