Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář: Soudce jsem neovlivňoval, ale seznamoval se stanovisky prezidenta

Počátkem týdne zveřejnil týdeník Respekt informaci o tom, že hradní kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce různých soudů a snažil se ovlivnit jejich rozhodnutí. Kancléř takové nařčení odmítl, podle něj šlo stejně jako při schůzkách s politiky či řediteli o seznámení dotyčného se stanovisky prezidenta.

Například ústavní soudce Vojtěch Šimíček týdeníku řekl, že „kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo.“ Mynář s ním prý probíral i případ korupce v příspěvkové organizaci Lesní správa Lány. Šimíček striktně odmítl, že by na něj schůzky měly vliv a odkázal na své hlasování s tím, že v obou případech rozhodl Ústavní soud v neprospěch Pražského hradu. Respekt uvedl, že kancléř se v jiném případě obrátil také na předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu.

Hradní kancléř se nařčením Respektu brání prostřednictvím videa, které zveřejnil na webových stránkách Hradu. „Nedávno jeden neobjektivní aktivista napsal, že se snažím ve své práci ovlivňovat soudce. Velmi důrazně se ohrazuju proti této lži, která uráží nejen mě, ale všechny soudce v České republice,“ řekl Mynář. „Při výkonu funkce mluvím se soudci, politiky, ministry, řediteli státních i privátních firem či institucí. S vědomím pana prezidenta dotyčné seznamuji s jeho stanovisky, postoji, postupy v dané věci,“ vysvětloval dále své kontakty se soudci napříč republikou. „Jenom blbec rodu novinářského může úmyslně zaměňovat seznamování s postoji s ovlivňováním. Tuto činnost jsem dělal, dělám a budu dělat, ať se to pisálkovi líbí či nikoliv,“ dodal na závěr.

Opozice přesto Mynářovi tyto schůzky vyčítá, podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila by měl kancléř ve funkci skončit. Poslanecký klub TOP 09 dokonce navrhl projednání celé věci ve Sněmovně. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už zřejmě zapomněl, jak na konci svého ministrování obcházel předsedy soudů a prosil je u přímluvu u tehdejšího premiéra Topolánka, který jej chtěl vyhodit z vlády. Návrhem TOP 09 se dnes bude zabývat organizační výbor Poslanecké sněmovny.