Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář znovu odmítl kritiku kvůli výhružnému dopisu pro Kuberu

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář zveřejnil na stránkách KPR video, ve kterém vysvětluje, jak to bylo s takzvaným čínským dopisem, adresovaným zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Mynář ve videu opět odmítá, že by si dopis u ambasády objednala Kancelář prezidenta republiky.

Na začátku videa se uvádí, že dopis se „jako náhodou objevil před volbou nového předsedy Senátu“ a že se na něm snaží zviditelnit řada politiků včetně současného předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS). Mynář vysvětluje, že Kubera kopii dopisu dostal 15. ledna během oběda ústavních činitelů. Dokument podle něj na podatelnu Pražského hradu přinesl pravděpodobně pracovník čínské ambasády 13. ledna a nechal si potvrdit jeho převzetí. Kancléř opět odmítl, že by šlo o osobní dopis Kuberovi.

„Dokument mu není adresován, a dokonce není ani podepsán. Je to jednoduché politické stanovisko čínské republiky, nemá číslované strany a ani není vidět, že by k němu byly původně přišity nějaké přílohy,“ dodal Mynář s tím, že z podobny dokumentu je zřejmé, že neexistují jeho žádné další stránky. „Odmítám jakékoli spekulace na téma, že si kancelář prezidenta měla objednat výhružný dopis z čínské ambasády jako zcela nepravdivé a falešné,“ zopakoval na zveřejněném videu. Deník N podle něj záležitost “vykonstruoval” s cílem očernit jeho, Zemana a KPR. Mynář ho vyzval k omluvě, jinak chce přistoupit k právním krokům.

Kancléř dodává, že Čína v dopisu považuje Tchaj-wan za integrální součást svého území a uvádí, že si nepřeje na Tchaj-wanu návštěvy, by mohly vyvolat dojem, že se jedná o samostatný stát. Kubera podle něj o této čínské pozici věděl minimálně od března 2019 a znovu se ji dozvěděl v říjnu 2019 na setkání ústavních činitelů.