Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Vratislav Mynář měl ovlivňovat soudce, TOP 09 žádá projednání ve Sněmovně

Týdeník Respekt ve svém pondělním vydáním informoval, že hradní kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce různých soudů kvůli ovlivňování jejich rozhodnutí. Se soudcem Ústavního soudu Vojtěchem Šimíčkem měl probírat například služební zákon, který prezident kritizoval, a případ korupce v organizaci Lesní správa Lány.

„Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo,“ řekl Šimíček týdeníku. Odmítl, že by na něj schůzky měly vliv, a odkázal se na své hlasování. V obou případech Ústavní soud rozhodl v neprospěch Pražského hradu. Mynář měl podle Respektu oslovovat soudce i v jiných případech.

Dopis s otázkou ve věci Plzeňské teplárenské adresoval bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi. Ten skutečnost, že mu Mynář dotaz poslal, označil za zvláštní. Kancléř se údajně snažil kontaktovat také ústavního soudce Jana Filipa v záležitosti zákona o střetu zájmu, tzv. lex Babiš nebo předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru ohledně rozhodnutí o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.

Kancléř Mynář se proti spekulacím týdeníku ostře ohradil a uvedl, že pokud hovoří s představiteli justice, tak proto, aby je informoval o stanoviscích, postojích a postupu prezidenta. „To je zcela legitimní součást mé práce na pozici vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Proti jakýmkoli spekulacím se proto co nejostřeji ohrazuji,“ napsal. Svého kolegu hájil i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček: „Pan kancléř postupoval striktně v rámci svých kompetencí a povinností. Politické útoky v této věci urážejí samotné soudce, protože z nich nepravdivě činí ovlivnitelné jedince, kteří se nerozhodují autonomně.“

Opozici se pochopitelně manýry Pražského hradu nelíbí. Podle neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoš je ovlivňování ústavního soudce podobným způsobem zcela nepřijatelné. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil snahu o ovlivňování soudců za skandální a uvedl, že pokud jsou informace pravdivé, měl by Mynář ve funkci okamžitě skončit. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek věc ve čtvrtek předloží organizačnímu výboru sněmovny a zařadit ji k projednání na plénu. „Takto to začíná a orbánizací soudnictví to končí,“ shrnul předseda Pirátů, poslanec Ivan Bartoš.