Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kandidát na ministr dopravy Kupka prezidentovi slíbil až 40 kilometrů dálnic ročně

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijal kandidáta na ministra dopravy ve Fialově vládě Martina Kupku (ODS). Ten prezidentovi představil své priority v čele resortu, mezi které patří především zrychlení výstavby páteřní dálniční sítě. Kupka Zemanovi slíbil stavět desítky kilometrů dálnic ročně. Hovořil také o přípravě a budování vysokorychlostních tratí a jejich napojení na evropskou síť. 

„Setkání s panem prezidentem bylo krátké a mělo velmi věcný průběh,“ uvedl Kupka po setkání. „Ten resort má celou řadu problémů, musí dohnat historický dluh ve výstavbě infrastruktury. Když se podíváte na dálniční sítě v mapě Evropy, tak Česká republika tam svítí jako bílé místo, kde se nepodařilo dobudovat všechny ty nezbytné dálniční stavby a totéž platí i o vysokorychlostních tratích. To bude záležitost mnoha dalších volebních období, v tom následujícím ale uděláme velký kus práce pro to, aby se na českých dálnicích a železnicích jezdilo co nejlépe,“ slíbil budoucí ministr dopravy. 

Kupka prezidentovi řekl, že by během příštích let rád otevíral až 40 kilometrů dálnic ročně. Konkrétně jmenoval dálnici D35, jihočeskou D3 nebo D52, která bude součástí spojení Brna a Vídně a také plánuje dostavbu Pražského okruhu.

Kandidát na ministra si při té příležitosti neodpustil kritickou poznámku směrem ke svému předchůdci Karlu Havlíčkovi (ANO), který byl zároveň ministrem průmyslu a obchodu. „Chystané projekty potřebují energii ministra na plný úvazek,“ prohlásil Kupka, který se kvůli tomu plánuje vzdát dalších politických funkcí (např. funkce starosty obce Líbeznice). 

Co se týká Zemanova oblíbeného projektu, kanálu Dunaj – Odra – Labe, Kupka prezidentovi oznámil, že koalice s projektem nepočítá a plánuje zrušit územní rezervy pro něj určené.