Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kandidát na ministra zahraničí Lipavský v Lánech neuspěl. Vzdej to, vyzval ho Zeman

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijal dalšího člena budoucí Fialovy vlády. Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ovšem prezidenta nepřesvědčil o své kompetenci a Miloš Zeman mu doporučil, aby z kandidatury odstoupil. Zeman už v polovině listopadu řekl, že předpokládá veto návrhu na jednoho ministra nově vznikající vlády. Spekulace o tom,  že tímto ministrem bude pirátský kandidát Lipavský, se tak dnes potrvdily.

Lipavský po zhruba čtyřicetiminutovém jednání připustil rozdílné názory na některé záležitosti. Se Zemanem probíral priority v zahraniční politice, debatu označil za věcnou a korektní. Obecně hovořili i o postupu při jmenování vlády, řekl Lipavský novinářům.

„Jmenování probíhá na bázi premiér – prezident a tam si myslím, že je také potřeba se o tom dál bavit. My jsme obecně debatovali o tom, jak má proběhnout jmenování vlády,“ řekl Lipavský. „Je potřeba postupovat podle Ústavy a opět nemohu říct nic jiného, než že je to záležitost pana premiéra, který nese seznam nominantů za panem prezidentem,“ dodal. Fiala několikrát řekl, že nehodlá ustupovat z navrženého seznamu kandidátů.

Za nominací Lipavského si stojí i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Nominantem na post ministra zahraničí ve vznikající vládě je Jan Lipavský a za jeho nominací plně stojím, stejně jak to deklaroval premiér Fiala,“ uvedl Bartoš. Dodal, že jde o kvalitního a kompetentního kandidáta. „Ctíme ale dohody mezi prezidentem a premiérem Fialou, personální záležitosti tedy nebudeme více komentovat, než se pan prezident sejde se všemi ministerskými kandidáty,” shrnul.