Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš ukončuje sběr podpisů. Na kontě má již 110 tisíc podpisů.

Jeden z favoritů na prezidenta Jiří Drahoš prohlásil, že koncem týdne skončí se sběrem podpisů pro svoji kandidaturu. Podařilo se mu nasbírat přes 110 tisíc podpisů. Jeho volební tým oznámil, že chce odevzdat podpisové archy o deset dní později než je plánované skončení sbírání, tedy 15. října. Tým by tak měl archy předat ministerstvu vnitra na začátku listopadu. Asi 10 nebo 15 procent archů obsahovaly chyby, musely být tudíž vyřazeny. Členka volebního týmu Lenka Pastorčáková se nechala slyšet, že dva podpisy přišly až z Austrálie. Jedné dobrovolnici se dokonce podařilo sesbírat skoro 1200 podpisů. Tým kolem Drahoše je opravdu pestrý. Pomáhá mu na dva tisíce dobrovolníků, nejstarší paní je přitom 102 let.

Ve své nové kanceláři v Týnu bývalý šéf Akademie věd představil novinářům další členy poradního sboru, mezi které patří ekonom Petr Teplý nebo šéfka jaderného úřadu Dana Drábová. Drahoš o ní řekl, že je velikou odbornicí, která je ochotná poradit každému, který o její rady stojí. Pomáhá také druhému adeptovi na Hrad Michalu Horáčkovi. Již v minulosti Drahoš prohlásil, že si rád nechá poradit v oblasti společnosti od astronoma Jiřího Grygara, egyptologa Miroslava Bárty nebo spisovatele Jiřího Padevěta.

Drahoš nadále plánuje pokračovat v kontaktní kampani, chce ji ale přizpůsobit předvolebním debatám. Jelikož lidé nejvíc chtějí diskutovat o migraci, Rusku, Číně nebo krocích současného prezidenta Zemana, svěřil se Drahoš. Chce začít také s neveřejnými stoly s odborníky, ten první se uskuteční už ve středu. Například téma vzdělanosti je podle něj zásadní, na které bude diskutovat rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a ředitelé základních a středních škol. V rámci dalších setkání u neveřejných stolů chce Drahoš probrat témata bezpečnosti, migrace, a terorismu.

Na závěr se Drahoš vyjádřil, že by prezident měl moderovat debatu o výhodách a nevýhodách členství v EU. Myslí si, že se občané doslýchají jen o negativních aspektech členství. Chce se soustředit na to, aby když se EU rozdělí, ČR patřila k té rychlejší části. Také by ocenil, aby příští vláda zahájila vážnou diskuzi na téma euro. V případě zvolení prezidentem republiky by nejdříve navštívil sousedy na Slovensku, a později by rád vycestoval do Latinské Ameriky.