Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kandidáti na prezidenta jsou rozhořčení ze Zemanova projevu na Hradě. Podle nich by v jazyce prezidenta neměla být slova jako hlupáci nebo zbabělci. Pobouření jsou i politici na Slovensku.

Úterní projev současného prezidenta ČR Miloše Zemana spustil lavinu kritiky, zejména od jeho soupeřů ve volební kampani na prezidenta země. V rámci 100. výročí vzniku Československa a 25 let od vzniku České republiky na Pražském hradě Zeman vystoupil se svým projevem, ve kterém nechyběly vulgarity.

Zeman zabrouzdal do československé historie, na jejíž téma prohlásil, že nekomunističtí ministři, kteří v roce 1948 podali demisi, byli „blbí“. Konkrétně jmenoval bývalého prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka, který se podle něj projevil jako zbabělec. Zároveň uvedl, že se domnívá, že pád komunismu způsobil sovětský vůdce Michail Gorbačov, na rozdíl od populární myšlenky, že příčinou bylo hnutí Charta 77.

Zemanův protikandidát a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš na jeho adresu poznamenal, že by od hlavy státu čekal ve veřejném projevu více. Doslova jeho vystoupení označil za projev do sebe zahleděného neprofesionálního historika. Drahoše pobuřuje fakt, že tyto události připravily o život stovky lidí, zatímco prezident zaujal povrchní postoj. Rovněž si neodpustil jedovatou poznámku vůči Zemanovi, když řekl, že „kdo nemá odvahu postavit se v diskusi tváří v tvář živým politikům, neměl by urážet mrtvé.“ Narážel tím na Zemanovu nepřítomnost v předvolebních debatách.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer kritikou nešetřil vůbec. Zemanovo vystoupení pro něj představuje skandální a nevhodné chování. Nesouhlasí s tím, aby prezident reprezentující zemi, špinil klíčové momenty v historii našeho státu. Myslí si, že hlava státu s takovými názory na Hrad nepatří. Na závěr dodal, že se za jeho projev hluboce stydí.

Lídr Rozumných Petr Hannig zase konstatoval, že takový projev dokazuje, že žádnou předvolební kampaň nevede, jak sám prezident Zeman rád zdůrazňuje. Celá republika je plná billboardů a letáků, což je zvláštní, když se o žádnou kampaň nejedná, usmívá se ironicky adept o křeslo na Hradě Hannig. Na adresu soupeře Zemana dodal, že jej baví jeho účast/neúčast v kampani v televizi. Ve čtvrtek se totiž Zeman nebude účastnit předvolební debaty v ČT, ale dorazí do televize Barrandov.

Vratislavu Kulhánkovi se zase nezamlouvá způsob mluvy a Zemanův slovník. Výročí vzniku státu považuje za nadčasovou událost, při které by se měl každý státník chovat příkladně. Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek se domnívá, že slovy o Dubčekovi Zeman urazil naše sousedy Slováky. Podle něj byl projev značně negativní, během kterého Čechy vykreslil jako strašpytle. Jiří Hynek konstatoval, že by podobný slovník při takové příležitosti nikdy nepoužil. Připustil, že by možná tyto výroky obstály v debatě, nikoli v prezidentském projevu.

Mezi posledními se vyjádřil i lékař Marek Hilšer, který se domnívá, že Zeman záměrně snížil zásluhy disidentu, aby se zavděčil té části společnosti, která preferuje materiální hodnoty nad pravdou, svobodou a demokracií.

Veřejný projev se neobešel i bez hodnocení z ciziny. Slovenský ministr kultury Marek Maďarič vystoupení označil za dehonestující vůči postavě Alexandra Dubčeka. Slováci si jej váží zejména za demokratizační proces, který Dubček v 60. letech v Československu v komunistickém režimu umožnil. Vrcholem bylo tzv. Pražské jaro. Maďaričovi se Zemanovy výroky nelíbily, jelikož mu připadaly nezdvořilé. Dokonce státní tajemník slovenského ministerstva zahraničních věcí Ivan Korčok se nechal slyšet, že je nepřípustné, aby se takto vyjadřovala hlava státu. Zemanův výrok považuje za nenáležitý. Podle něj překročil hranice slušnosti.