
Karel Diviš je zpět mezi kandidáty na prezidenta, Janeček ani Rohanová u NSS neuspěli
Nejvyšší správní soud (NSS) uznal stížnost Karla Diviše a za řadil jej zpátky mezi kandidáty na prezidenta. Jeho přihlášku původně ministerstvo vnitra neregistrovalo, protože mu chybělo 116 podpisů. Stížnosti Karla Janečka soud nevyhověl, mezi jeho podpisy bylo příliš mnoho chybných údajů, a voleb se tak nezúčastní. Soud definitivně vyřadil také kandidátku Denisu Rohanovou, která podle NSS podala kandidaturu předčasně.
„Ukázalo se, že funguje nezávislá justice. Ministerstvo vnitra neodvedlo svou práci dobře. Jsem v šoku, tentokrát pozitivně,“ reagoval Diviš na rozhodnutí soudu. Na počtu prezidentských kandidátů, kteří prošli stanovenými podmínkami, se tak nic nemění. Podnikatel Karel Diviš ve finální devítce „vystřídal“ Denisu Rohanovou.
Karlu Janečkovi chyběly necelé dva tisíce k hranici 50 tisíc podpisů. NSS jeho žádost zamítl. „Situace je, jaká je. Nejvyšší správní soud kontroloval velmi diskutabilní postup ministerstva vnitra a rozhodl. Důležité je ale to, že ten (volební) systém je postaven špatně. Podám odvolání u Ústavního soudu. S jistotou teď můžu říct, že bylo více než 50 tisíc lidí, kteří mě chtěli podpořit,“ řekl Janeček.
U Rohanové upozornili někteří senátoři na to, že nashromáždila podpůrné podpisy pouze od členů bývalé Poslanecké sněmovny, což bylo podle nich v rozporu se smyslem právní úpravy. Stejného názoru byl i NSS, který Rohanovou z volby vyřadil.
Soud ve svém rozhodnuté zároveň upozornil na velkou chybovost, jak na straně ministerstva, tak na straně kandidátů. „Samotné ministerstvo vnitra zřejmě není schopno údaje na peticích ověřit a garantovat, že ověření je správné,“ řekl člen volebního senátu NSS Ivo Pospíšil, který současně vyzval zákonodárce k úpravě legislativy sběru podpisů na kandidaturu. Současně navrhl zapojení Czech pointu a dalších forem e-govermentu, aby bylo možné ověřovat podpisy rovnou při sběru.