Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Karel Diviš – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Karel Diviš (* 24. března 1976) je podnikatel v informačních technologiích. Mezi jeho projekty patří mimo jiné první letenkový portál ve střední a východní Evropě Letuska.cz, který funguje v mnoha zemích světa. V letech 1995 až 2016 působil jako externí redaktor sportovní redakce České televize, coby moderátor pokrýval například Zimní OH 2010 ve Vancouveru nebo MS ve fotbale 2010. Vystudoval dvě vysoké školy – Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Fakultu sociálních věd na téže univerzitě.

Své rozhodnutí kandidovat na post prezidenta republiky zdůvodnil tím, e z ostatních kandidátů by si sám nevybral. „Jako občan bych chtěl být hrdý na ČR, prezidentský úřad. Mít prezidenta, který bude dobře zastupovat naši zemi v Česku i v zahraničí. Prezident by měl být blíže k lidem, civilní, přátelský, mít porozumění a vidět věci v souvislostech,“ uvedl. 

Karel Diviš podporuje české členství v Evropské unii, ačkoliv kritizuje někdy nespravedlivé přerozdělování dotací, její opuštění by podle něj bylo katastrofou. Není rozhodně pro, ani proti přijetí Eura, ale jako prezident by volal po větší debatě o jeho zavedení. Podle Diviše je dobře, že jsme součástí NATO, což je vidět především po začátku války na Ukrajině, Česko by však mělo být více zabezpečeno vlastní obranou. Podporuje solidaritu s ukrajinskými uprchlíky, ale upozorňuje, že by se nemělo zapomínat i na pomoc českým lidem. 

Jeho cílem je od základu změnit atmosféru v zemi tak, aby byla moderní, přátelská a sympatická. Jako velký problém vidí rozdíly mezi kvalitou života v regionech země. Velkou roli má v jeho záměrech hrát i školství. Jako prezident by zavedl Cenu prezidenta republiky pro pedagoga roku s finanční odměnou.