
Karel Janeček je definitivně vyřazen z prezidentské volby, Ústavní soud odmítl jeho stížnost
Ústavní soud dnes odmítl stížnost podnikatele Karla Janečka kvůli tomu, že mu ministerstvo vnitra neuznalo část podpisů občanských podporovatelů nutných pro kandidaturu na prezidenta. Podnikatel se tak nedostal přes zákonnou hranici padesáti tisíc podpisů. Janeček tedy s definitivní platností nemůže kandidovat v nadcházející prezidentské volbě.
Janečkova stížnost se týká faktu, že jej ministerstvo vnitra nezaregistrovalo jako kandidáta pro lednovou prezidentskou volbu. Podnikatel se podle něj nedostal přes zákonnou hranici 50 000 podpisů. O věci již dříve rozhodoval Nejvyšší správní soud (NSS), ten sice některé dříve odmítnuté podpisy schválil, ale přesto se Janeček těsně nedostal přes zákonnou hranici padesáti tisíc uznaných podporovatelů. Ústavní soud proto ve svém návrhu žádal o odklad voleb a zrušení právní úpravy.
Ústavní soud však konstatoval, že podle jeho názoru je stížnost neopodstatněná a Janečkova ústavní práva nebyla nijak dotčena. Podle ústavního soudce Vladimíra Sládečka Ústavní soud nepřímo řekl, že úprava je možná problematická, ale ne neústavní. Jde tedy o věc zákonodárce, nikoliv soudu.
Kromě Janečka se na soud v této souvislosti dříve obrátila i prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. V této věci však soud teprve rozhodne. „Myslím, že to stihneme, máme ještě deset dní,“ řekl Sládeček na dotaz, zda rozhodnutí padne včas. V případě Rohanové ministerstvo kandidátku do voleb pustilo, NSS ale její registraci zrušil. Problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021 před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb.