Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Karel Janeček – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Karel Janeček (*26. července 1973) je český matematik, pedagog, bojovník proti korupci a autor volebního systému D21 – Janečkova metoda. Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil také Nadační fond Neuron na podporu vědy, Nadační fond pomoci a platformu Znesnáze21. Podniká v oblasti obchodování s finančními deriváty, pro které vymyslel vlastní systém matematických algoritmů. 

Kandidaturu na prezidenta republiky oznámil letos v lednu, zároveň s tím odstartoval projekt ,,Tohle jsme my”, který na základě celospolečenské diskuse vytvoří ,,společenskou ústavu” pro budoucnost České republiky. Podporu pro svou kandidaturu chce získat „odspodu“, tedy shromážděním 50 tisíc podpisů občanů.

Loni Janeček svou finanční podporou obnovil hudební anketu Český slavík, kde v úvodním projevu varoval před očkováním dětí. „Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil mimo jiné Janeček ve svém proslovu před hudebníky.

Zúčastnil se také letošních demonstrací na Václavském náměstí, a to jak demonstrace odpůrců, tak i podporovatelů vládu. Domnívá se totiž, že budoucí prezident by měl naslouchat všem občanům a pomáhat tvořit mosty, nikoliv společnost rozdělovat. „Viděl jsem své nespokojené spoluobčany, kteří potřebují projevit své výhrady a říct nahlas, že i oni mají právo být vyslyšeni a respektováni. Neviděl jsem dav ustrašenců a kverulantů, nýbrž lidi s odvahou projevit svůj názor a schopností se spojit, i přes značné názorové rozdíly,“ prohlásil po demonstraci.

První kolo volby prezidenta proběhne v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo pak v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.