Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Karlu Janečkovi ministerstvo vyřadilo i vlastní podpis. Kvůli nečitelnosti čísla občanky

Ministerstvo vnitra při kontrole podpisových archů vyřadilo i vlastní podpis prezidentského kandidáta Karla Janečka. Úředníci jeho podpis vyřadili zřejmě kvůli nečitelně napsanému číslu občanského průkazu. Matematik a miliardář Janeček se proto obrátil na Nejvyšší správní soud (NSS) a stížností se domáhá změny rozhodnutí o svém vyřazení z boje o Pražský hrad.

Po kontrole Janečkových petičních archů pracovníky ministerstva vnitra mu zůstalo z více než 73 tisíc předložených podpisů jen 48 tisíc platných. Hranice 50 tisíc platných podpisů občanů, potřebná pro registraci do prezidentských voleb tak Janečkovi utekla o pouhých 1 909 podpisů.

Janeček tvrdí, že ví s jistotou, že mnohé podpisy byly vyřazeny neoprávněně. „Fakt, že mezi vyřazenými podpisy jsem našel svůj vlastní i mnohé jiné, které skutečně existují, mě utvrdil v tom, že chybovost na straně ministerstva vnitra může být zásadní,“ prohlásil. „Můj podpis byl vyřazen na základě čísla občanského průkazu. Při ztotožňování je přitom rozhodujícím údajem datum narození. Když jsme na tento fakt poukázali, sami zaměstnanci ministerstva byli zaskočeni,“ tvrdí.

Janeček napsal nečitelně počáteční číslo svého občanského průkazu, nebylo jasné, zda je úvodní číslicí dvojka či jednička. „Rozdíl mezi mou 2 a 1 je a nejedná se o soutěž krasopisu. A hlavně všechny čísla občanky začínají dvojkou, tak zrovna u toho prvního čísla není pochyb. Bylo nám také řečeno že jedno špatné číslo v OP se toleruje,“ domnívá se.

Stížnost k NSS podal Janeček ve středu.  „Považuji za nezbytné, aby došlo k přezkoumání postupu Ministerstva vnitra při kontrole mých podpisových archů pro prezidentské volby v lednu 2023. To, že si Nejvyšší správní soud už s předstihem vyžádal veškeré mé odevzdané podpisové archy, považuji za velmi pozitivní signál,“ uvedl v tiskové zprávě.