Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Katarský emír navštíví Česko, přijal pozvání prezidenta Zemana

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana k návštěvě České republiky. Přijetí pozvání emír oznámil v osobním dopise Zemanovi. Podle Hradu jde o povzbudivou zprávu, která může v době zhoršující se situace v energetickém sektoru napomoci při snaze zbavit se závislosti na ruském plynu. Návštěva by se měla uskutečnit v druhé polovině letošního roku. 

„Jednání s Katarem je dle názoru Kanceláře prezidenta republiky logickou volbou vzhledem k tomu, že tento stát disponuje dostatečným množstvím této komodity,“ uvedl Hrad. Hrad přijetí pozvání považuje za úspěch, které by se podle něj mělo Česko snažit naplno využít na diplomatické i obchodní úrovni. Kancelář prezidenta republiky vyzdvihla zásluhu vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, který Katar v březnu navštívil.

Hrad podle dnešního vyjádření nyní návštěvu emíra připravuje včetně setkání se Zemanem. „Návštěva by se měla uskutečnit v době českého předsednictví v Radě Evropské unie, tj. ve druhé polovině letošního roku,“ uvedl Hrad.

Ministerstvo financí k plánované návštěvě uvedlo, že v současné době hystá dohodu s Katarem o ochraně investic v Česku a připravuje se také otevření ambasád v Praze i Dauhá. Společně s návštěvou emíra to má podle serveru usnadnit jednání o dodávkách plynu z Kataru.