Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kauza pomluvy o Zemanově rakovině pokračuje u Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud (NS) ve středu rozhodl o stížnosti pro porušení zákona, kterou podal někdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) v souvislosti s odložením trestního oznámení Hradu na brněnského zastupitele Svatopluka Bartíka. Podnět k podání stížnosti dal prezident Miloš Zeman.

Bartík napsal těsně před prezidentskou volbou v roce 2017 na Facebooku, že Zeman má rakovinu a zbývá mu jen pár měsíců života.
Podle Hradu se mohl dopustit pomluvy a poškozování cizích práv. Policie věc loni odložila, proti čemuž si Hrad neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce Arneho Nekuly. Kněžínek v březnu podal stížnost pro porušení zákona k NS.
Jak Nejvyšši soud rozhodl není zatím známo. „Chystáme se rozhodnutí vyhlásit prostřednictvím elektronické úřední desky 31. července,“ uvedl mluvčí NS Petr Tomíček.

Zeman vede s Bartíkem u Městského soudu v Brně také civilní spor, který byl přerušený kvůli prověřování trestního oznámení. Poté, co policie věc odložila, rozhodl soud o pokračování sporu. Projednávání žaloby začne v září.