Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kdybych byl prezident, už bychom měli vládu s důvěrou, tvrdí Drahoš

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš po vyhlášení výsledků lednových voleb prohlásil: „Nezvítězili jsme, ale ani neprohráli. Energie nemůže zmizet. Nezmizí, zůstane tady.“ V rozhovoru pak vysvětlil, že kolem sebe cítí obrovskou energii, kterou se podařilo vybudit a kterou nesmíme zanedbat. Pojďme se tedy podívat, jak se čtvrt roku po prezidentských volbách profesoru Drahošovi daří „zachovávat energii“.

Jeden z nápadů na další politické uplatnění bývalého akademika spočíval v myšlence získání podpory pro změnu Ústavy, která by zavedla funkci viceprezidenta. „Svoji roli bych si představoval asi takto – když Zeman opět vyrazí na východ, já naopak nasměruji svoji cestu na západ. Když má Zeman tak rád Moskvu a Peking, já mám minimálně stejně rád Washington nebo Paříž. Naše zahraniční orientace musí nabrat žádoucí směr. Navíc jsem dosud neměl možnost poznat tato města z pozice turisty a návštěvníka. Projít všechny významné památky, muzea, parky a bulváry. Spojil bych tak příjemné s užitečným. Jsem schopen přijmout roli obětavého i nesmlouvavého obránce demokracie a strategického euroatlantického partnerství a tyto trvalé hodnoty až do roztrhání těla hájit,“ snil o funkci „amerického střihu“ Drahoš.

Zhruba před měsícem někdejší ředitel Akademie věd oficiálně potvrdil očekávanou kandidaturu do Senátu. Voliče bude chtít oslovit na Praze 4, která je jeho pražským domovem. Kandidovat chce jako nezávislý kandidát, o podpoře ale vyjednával s lidovci, STAN, Stranou Zelených, Piráty a TOP 09. Ve vnitrostranické primární volbě Pirátů však neuspěl.

Společně se šéfem své prezidentské kampaně pak Drahoš v březnu založil spolek Společně pro Česko. Cílem spolku má být hledání řešení důležitých společenských témat a prosazování těchto řešení napříč politickým spektrem. „Lidé chtějí být aktivní, nechtějí být pasivní ve smyslu ‚jednou za pět let odvolíme‘. Chceme ukázat, že tento stát nejsou jen nějací podivní mafiáni,“ osvětlil novinářům. Spolek by měl například navrhovat novely zákonů a pořádat veřejné akce a diskuse. Že by se ale někdy spolek transformoval na politickou stranu či hnutí Drahoš předem vyloučil.

Nedávno se prezidentského kandidáta zeptal Jiří Kubík ze seznamzpravy.cz, jak by vypadalo současná politika, kdyby býval v lednu vyhrál? „Myslím, že bychom měli vládu. Ctil bych ducha ústavy. Kdyby to dělal Miloš Zeman, tak bychom tu vládu mohli mít. Nepovažuji za možné, aby v čele vlády stál trestně stíhaný člověk. Respektuji vítězství ANO. Ale žádal bych hnutí ANO, aby navrhlo na funkci premiéra někoho jiného,“ uvažoval Drahoš. Zmínil také, že se mu nelíbí způsob vlády tandemu Zeman – Babiš a svůj názor proto vyjádřil mimo jiné účastí na několika posledních demonstracích.