Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Klaus na agrosalonu Země živitelka: Problém nastane, až bude povinný elektrický kombajn

Ve čtvrtek začal v Českých Budějovicích 47. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Výstavu si nenechal ujít premiér Andrej Babiš, ministr zemědělství Miroslav Toman, ministryně financí Alena Schillerová, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo exprezident Václav Klaus. Miloš Zeman se letos kvůli státní návštěvě německého prezidenta zúčastnit nemohl.

Na zahájení agrosalonu vystoupil s proslovem Václav Klaus, který dal výstavě přednost před obědem s prezidenty na Hradě. „Pro mě už je to pevný bod v mém kalendáři. Musím se přiznat, doufám, že tady nejsou žádní novináři, aby to hned někde nenapsali, že jsem trošku rozzlobil pana prezidenta Zemana, že jsem se mu omluvil, že se nezúčastním dnes v poledne na Pražském hradě obědu českého a německého prezidenta. Řekl jsem, že dávám přednost Zemi živitelce v Českých Budějovicích,“ zažertoval exprezident. 

Klaus vyzdvihl sílu a rozum českých zemědělců, kteří mají za sebou těžký rok. „Chci poděkovat zemědělcům, potravinářům, lesníkům, vinařům, rybářům…. já nevím, komu všemu ještě, že i tento rok zvládli. Rok obtížný a zvláštní, a to i námi uměle přidanými nadměrnými proticovidovými opatřeními, které komplikovaly naše životy. A rok také mimořádný mokrem, ačkoliv to bylo prezentováno jako 500leté sucho. Zemědělci to zvládli, jako to zvládají každý rok,“ pochválil. 

Zároveň však bývalý prezident vyjádřil obavy z evropského „experimentu“ Green Deal. Plán, který představila Evropská komise, má unijní státy nasměrovat k udržitelnějšímu hospodářství a uhlíkové neutralitě do roku 2050. Podle Klause je současné zdražování vstupů do zemědělství jen začátek, velké všeobecné zdražování teprve očekává. „Je to maličkůstka před tím, než bude povinný elektrický kombajn a další kusy těžké techniky pro naše zemědělce,“ prohlásil exprezident.

Na závěr pak Klaus vyslovil poselství letošního ročníku Země živitelka: „Ten název říká, že nás země živí. A myšlenka „živitelství“ je naprosto klíčová. Nevyžaduje politický aktivismus nebo sociální inženýrství, ale selský rozum. Ten naši zemědělci a potravináři vždycky měli, zkusme jim neházet klacky pod nohy.“