Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Klaus se zastal kardinála Dominika Duky, odsoudil udavačský dopis do Vatikánu

Kardinál Dominik Duka (*1943) je dominikánský duchovní, pražský arcibiskup a primas český, který službě Bohu zasvětil téměř celý svůj život. V roce 1981 byl za činnost v podzemní církvi odsouzen a strávil nějaký čas ve vězení na Borech, kde byl ve stejnou dobu zavřený i Václav Havel.

Koncem dubna oslaví kardinál 75. narozeniny a dosáhne tak věku, kdy všichni biskupové musí podle církevních pravidel podat demisi. Mandát mu může prodloužit jedině samotný papež.

A právě do Vatikánu tento týden skupina českých katolíků poslala dopis, ve kterém papeže Františka vyzývá, aby kardinálu Dukovi mandát neprodlužoval. Ve výzvě, kterou inicioval filozof Jan Bierhanzl signatáři kritizují zejména údajné „hnědnutí“ katolické církve pod vedením kardinála Duky. Vadí jim i mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu 2015 v Lánech a domnělé spojování katolické církve s politikou. Další problémem je podle stěžovatelů nedostatečná podpora gay a lesbické komunity a také migrace. „Dopis v tuto chvíli, aniž by byl veřejný, podepsalo 100 laiků a byl poštou odeslán do Vatikánu. Máme také podporu některých kněží,“ uvedl Bierhanzl.

Dopis kromě některých politiků oficiálně odsoudil i Institut Václava Klause (IVK). Kampaň proti Dominiku Dukovi prý navazuje na nejhorší udavačskou tradici českých dějin. Tisková zpráva IVK v této souvislosti připomíná dopis „99 pragováků“ z roku 1986. Tento dopis posloužil tehdejší komunistické vládě jako reprezentativní hlas československé dělnické třídy k ospravedlnění invaze „spřátelených“ vojsk Varšavské smlouvy. Dopis dělníků z pražské automobilky Praga byl tehdy údajně předán na sovětské velvyslanectví a zveřejněn na titulní straně sovětského deníku Pravda.

Duka se podle Klausova institutu o českou katolickou církev zasloužil v posledních desetiletích víc než další církevní hodnostáři. „Je primasem českým. Cítí proto odpovědnost za svůj národ a právem se obává umělého vytváření muslimských minorit masovou migrací,“ píše se ve zprávě IVK.