
Kněz Halík: Zeman je hrubý, lže a rozděluje společnost. Naději vkládám do Mináře
Katolický kněz a profesor teologie Tomáš Halík v nedávném rozhovoru opět zkritizoval prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu podle Halíka záměrně rozděluje společnost, štve venkov proti městu a posiluje ve společnosti nebezpečné předsudky. Podle něj je Zeman protikladem zakladatele československého státu T. G. Masaryka.
Profesor Tomáš Halík v rozhovoru konstatoval, že i po třiceti letech je naše demokracie křehká a ohrožená. Podle jeho názoru je ohrožena nejen u nás, ale i v dalších částech světa. Teolog to přičítá skutečnosti, že globalizace dosáhla svého vrcholu a začaly se ukazovat i její odvrácené stránky. Nemalá část společnosti se globalizace bojí. Má strach, že elity, které naopak globalizaci využily ke vzestupu, na ně zapomněly.
„Zeman se podepsal na vulgarizaci společnosti, a to nejen svým slovníkem, ale celkovým vystupováním. Jde vlastně o takového Antimasaryka. Masaryk byl člověk, který se nebál postavit proti veřejnému mínění, byl velmi statečný – například ve věci rukopisů, v Hilsnerově aféře… A Zeman dělá přesný opak. Jezdí po naší zemi a posiluje předsudky, vypráví občanům své vousaté anekdoty, hrubě útočí na své oponenty, společnost trvale rozděluje a rozeštvává, nestydí se prokazatelně lhát,“ konstatoval Halík.
Tomáš Halík nicméně doufá, že společnost, kterou Miloš Zeman pomohl tak hluboce rozdělit, se mladým lidem podaří zase spojit. Naděje vkládá např. do Milionu chvilek pro demokracii. „Jim se podařila přinejmenším jedna věc – překlenout rozdíl mezi Prahou a venkovem. V menších městech a obcích se také demonstruje, což je aktem určité odvahy, protože leckde hraje mocenskou úlohu Babišovo impérium, které zaměstnává mnoho lidí. I proto se mnozí dlouho báli vyjádřit svůj názor, avšak teď občanská odvaha roste,“ domnívá se profesor.