Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Koalice SPOLU podpořila tři kandidáty na prezidenta. Jména jsou Pavel, Fischer a Nerudová

Koalice SPOLU do blížících se prezidentských voleb vlastního kandidáta nevyšle. Nepodpoří ani jednoho konkrétního kandidáta, oznámil na dnešní tiskové konferenci premiér Petr Fiala. Zdůraznil ale, že mezi voliči bloku mají největší podporu Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Koalice chce prosazovat hodnoty jako demokracie a stabilita a upozorňovat na to, kteří kandidáti na prezidenta těmto hodnotám odpovídají.

„Velmi pečlivě jsme naslouchali našim členům a voličům a z debat a průzkumů víme, že preferují tři kandidáty, kteří oznámili kandidaturu. Jde o Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Pavla Fischera,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „S přihlédnutím k okolnostem koalice Spolu vlastního kandidáta mít nebude a v prvním kole nebudeme dávat konkrétní doporučení na jednu osobu,“ dodal. 

Koalice Spolu původně plánovala vybrat vlastního kandidáta, v posledních měsících ale její zástupci v čele s Fialou hovořili víc než o konkrétní osobnosti o záměru dostat na Pražský hrad demokrata, který by společnost stmeloval.

Hlavním cílem vlády je podle Fialy zabránit, aby do Hradu pronikly „extremistické a populistické síly“. Pavel, Nerudová i Fischer podle něj mohou vykonávat nejvyšší ústavní funkci v souladu s hodnotami demokratického a stabilního státu. „Kdybychom nominovali někoho dalšího, tak snížíme šanci, že bude tuto funkci zastávat osoba, která bude tyto hodnoty zastávat,“ řekl Fiala.