Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Koalice SPOLU vzdala boj o Hrad, nenašla žádného společného kandidáta

Vládní koalice SPOLU (TOP09, KDU-ČSL, ODS) nenašla ve svých řadách žádného schopného kandidáta na prezidenta. Společného kandidáta tak do boje o Hrad nevyšle. Nejčastěji skloňovaným kandidátem pro tento post byl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ten se ale podle svých slov soustředí na senátní volby. 

“Finální rozhodnutí ještě nepadlo. Osobně považuji za klíčové, aby budoucím prezidentem či prezidentkou byla osobnost, která bude ctít ústavu, stmelovat společnost, bude jednoznačně prozápadní a demokratická a bude nás dobře reprezentovat na mezinárodním poli,” uvedla předsedkyně TOP 09 i poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. 

Vlastního kandidáta nemají ani další členové vládnoucí pětikoalice. “Nenašli jsme ho, byť jsme některá jména zvažovali,” uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Strana dá podle něj spíše obecnější doporučení. “Budeme se chovat tak, aby nezvítězil kandidát populistický, protisystémový a hodnotově neslučitelný s ukotvením Česka i našeho hnutí,” dodal. 

Žádného kandidáta nemají ani Piráti. “Když vidíme, jak klesá důvěra ve vládu, nemuselo by být žádoucí explicitně podpořit nebo postavit jednoho kandidáta,” prohlásil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Piráti alespoň spustili na svém celostátním fóru anketu, koho by měli v prezidentském klání podpořit. Zatím výrazně vede ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, na druhém místě je Petr Pavel, na třetím Marek Hilšer.