Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Komunální volby: Praha a Brno očekává změny, primátoři z ANO končí

Komunální volby vyhrálo ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce hnutí ANO. Pro Andreje Babiše a jeho ANO to ale bylo Pyrrhovo vítězství a velké zklamání, protože ztratil primátory obou největších měst. Podle prezidenta Miloše Zemana výsledek voleb neznamená zemětřesení.

V Praze končí éra Adriany Krnáčové a vystřídá jí po dohodě tří nejsilnějších stran Zdeněk Hřib z České pirátské strany. Piráti skončili těsně druzí za ODS, třetí se pak umístilo hnutí Praha Sobě. Právě zástupci těchto tří stran se dohodli na koaliční spolupráci i osobě primátora. ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst, Piráti a Praha Sobě po 13 mandátech,  stejně tak volební uskupení TOP 09, STAN a KDU-ČSL. ANO získalo 12 křesel.

Pražané zřejmě hnutí ANO spočítali neúspěchy primátorky Adriany Krnáčové a ANO se po přesvědčivém vítězství před čtyřmi lety umístilo až páté v pořadí. Nepomohla ani bombastická kampaň Petra Stuchlíka s mottem „Petr Prahu fakt nakopne“.  Poprvé od roku 1990 v pražském zastupitelstvu nezasednou zástupci ČSSD a KSČM. Nedostali se do něj ani představitelé SPD.

Volby v Brně sice hnutí ANO s 18 mandáty vyhrálo, nakonec ale skončí v opozici s SPD. Po vyhlášení výsledků se téměř s jistotou očekávalo, že dosavadní primátor Petr Vokřál (ANO) svůj mandát úspěšně obhájil a bude v čele Brna pokračovat. Další strany v pořadí (ODS, KDU-ČSL, Piráti, ČSSD) ale vítěze voleb obešly a dohodly se na koalici. V zastupitelstvu budou chybět členové Žít Brno, TOP 09 a Zelení, kteří nepřekročili nutnou pětiprocentní hranici.

Předseda brněnské ODS Robert Kerndl dnes ČTK řekl, že podpis koaliční smlouvy očekává příští pondělí.Koalice tak v Brně bude mít v zastupitelstvu 33 mandátů z celkových 55. ODS získala 14 zastupitelů, KDU-ČSL osm, Piráti šest a ČSSD pět. Primátorkou by se podle dohody měla stát jednička brněnské kandidátky ODS Markéta Vaňková. Na pozici prvního náměstka patrně zůstane Petr Hladík z KDU-ČSL.