Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do kostela nechodím a od stran nic nežádám, říká Drahoš po podpoře jeho kandidatury od KDU-ČSL

Nejsem kandidátem žádné strany, nežádám žádnou stranu o podporu, opakuje prezidentský kandidát Jiří Drahoš. I pár hodin poté, co mu v úterý vyjádřila podporu koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých na svém zasedání na Velehradě. Drahoš se na Velehradě před jednáním koalice sešel s jejími lídry Pavlem Bělobrádkem a Petrem Gazdíkem, ve středu zamířil do nedalekého Uherského Hradiště sbírat podpisy, nutné pro oficální podání kandidatury.

Ve středečním dopoledni působil Jiří Drahoš u svého stánku v Uherském Hradišti poněkud osamoceně.

Ve velkém vedru bylo město takřka prázdné, mnozí lidé byli v den státního svátku na veleznámé pouti na nedalekém Velehradě. Odkud ovšem odjel ráno Drahoš poněkud paradoxně směr Uherské Hradiště.
“Nemohl jsem se zdržet, chtěl jsem se zastavit tady a za chvíli jedu do Jihlavy a dalších měst. S výjimkou čtrnácti dnů na přelomu července a srpna, kdy budeme s vnuky na chatě, jsem stále v terénu,” vysvětloval svůj odjezd z Velehradu, kde mohl potkat desítky tisíc poutníkú – a tedy i mnohé potencionální či skutečné voliče.

Přesto si z významného církevního místa vezl podporu, která by mu mohla v boji o Hrad pomoci. Předsedové KDU-ČSL a Starostů Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík z tohoto místa v úterý večer oznámili, že navrhnou svým stranám, aby podpořily na prezidenta právě Drahoše.

“Řekl jsem jim ale, že za tuto podporu ode mne nikdo nic nemůže čekat kromě standardních věcí jako je podpora demokracie. Oba pánové s tím souhlasili,” zareagoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz Drahoš, který se jako vždy snažil svými slovy držet od politiků odstup. “Ať v této podpoře nikdo nic nehledá. Jsem nadále nadstranický kandidát, nebudu kandidovat za žádnou stranu,” ujišťoval.

Víra začíná tam, kde končí věda, tvrdí Drahoš

Drahoš se na Velehradě potkal s oběma předsedy odděleně, nejdříve mluvil s Bělobrádkem, který bydlel ve stejném hotelu, později s Gazdíkem, který se zdržel na cestě a přijel se zpožděním.
“Nebylo to žádné plánované setkání, na Velehrad mě už léta zve olomoucký arcibiskup Jan Graubner, takže jsem v úterý přijel. Zjistil jsem přitom, že pan Bělobrádek bydlímna stejném místě jako já,” vysvětloval a opakoval, že ani Bělobrádek podporu KDU-ČSL Drahošovi ničím nepodmiňoval.

“V žádném případě, ani bych žádné podpomínky nepřijal,” tvrdil Drahoš. Zatímco Gazdík mu už v minulosti několikrát vyjádřil podporu, Bělobrádek se dříve netajil tím, že by podporoval expremiéra a exsenátora Petra Pitharta, který ale kandidaturu odmítl.

Samotný Drahoš by se dal označit za “vlažného” křesťana, je pokřtěný, ale je nepraktikujícím katolikem. “Nechodím do kostela, neúčastním se církevních obřadů, ale samozřejmě víru respektuji. Někdy s nadsázkou říkám, že víra začíná tam, kde končí věda,” řekl Aktuálně.cz.

Podle dřívějšího předsedy Akademie věd se nic nemění ani na tom, že chce nadále získat padesát tisíc podpisů občanů, byť by mu stačila i podpora pouhých deseti senátorů nebo dvaceti poslanců, což by jistě koalice Lidovců a Starostů dala hravě dohromady.
V Uherském Hradišti získal desítky dalších podpisů, během středečního dopoledne se u stánku zastavilo během hodiny přibližně patnáct lidí. Někteří se podepsali, jiné si vzali propagační materiály. “Co důchody? Zvýšíte je?” ptal se Drahoše jeden ze seniorů a hned šel dál.

Naopak Jiří Kružica z Velké nad Veličkou přivezl čtyřicet dalších podpisů, protože se rozhodl pro Drahoše podpisy sbírat. “Je to nejvzdělanější a nejvíce kultivovaný kandidát. Myslím si, že pan profesor je dobrý člověk i kandidát,” vysvětloval a zároveň přiznával, že řada lidí jeho favorita nezná, proto by se měl ukazovat po celé zemi co nejvíce.

I když Drahoš odjezdem ze zaplněného Velehradu do poloprázdného Uherského Hradiště zřejmě nezvolil úplně nejlepší taktiku, opakovaně tvrdil, že jeho předvolební kampaň postupuje podle plánu a je s ní spokojený.

“Myslím, že povědomost občanů o jménu Jiří Drahoš se zvyšuje. A do lednových voleb zbývá ještě více než pět měsíců,” tvrdil sebejistě muž, který má podle některých průzkumů a sázkových kanceláří šanci porazit současného prezidenta Miloše Zemana.

Zdroj: Aktualne