Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Královna Alžběta II. slaví 70. výročí svého panování, Zeman poslal gratulační dopis

Velká Británie a Britové v těchto dnech poprvé v historii slaví platinové výročí panovníka. Královna Alžběta II. 6. února dovršila 70 let na trůnu a jak bývá zvykem, oslavy se kvůli počasí konají až začátkem června. Slavnosti byly ve čtvrtek zahájeny vojenským průvodem v centru Londýn. Akce se před očima tisíců diváků zúčastnilo asi 1400 vojáků, 400 hudebníků a 240 koní.

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal britské královně gratulační dopis a také dar z dílny firmy Moser v slavné edici Splendid.

„Vaše Veličenstvo, dovolte mi, abych využil této příležitosti a srdečně Vám pogratuloval k úctyhodnému platinovému jubileu Vaší vlády. Zmíněných sedmdesát let na trůnu představuje historický milník nejen pro Spojené království Velké Británie a Severního Irska, ale pro celý svět. V dnešním uspěchaném světě plném neustálých změn představuje oslava Vašeho platinového jubilea tolik potřebnou stabilitu a připomenutí si společné historie. Vaše působení na trůnu je jasným důkazem toho, že jste službu monarchii a jejím lidem povýšila nade vše,“ stojí v dopise.

„Velmi rád vzpomínám na naše poslední osobní setkání v Buckinghamském paláci v červnu roku 2017. Pro mě osobně se jednalo o nesmírnou čest a o jeden z nejsilnějších okamžiků v rámci mého mandátu v prezidentském úřadě. Vaše Veličenstvo, dovolte mi Vám závěrem ještě jednou pogratulovat a popřát Vám hodně úspěchů a zdraví,“ napsal Zeman.

Královna Alžběta II. v prohlášení k národu všem gratulantům poděkovala. „Děkuji všem, kdo svolávají komunity, rodiny, sousedy a přátele, aby oslavili mé platinové jubileum,“ napsala. „Dobrá vůle, která je mi prokazována, mne nadále inspiruje. Doufám, že následující dny budou příležitostí k tomu, abychom se zamysleli nad tím, čeho jsme dosáhli v uplynulých 70 letech, zatímco hledíme do budoucnosti s důvěrou a nadšením,“ dodala.