Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vystrčil Tchaj-wan

Kubera obdržel od prezidentky Tchaj-wanu in memoriam vysoké státní vyznamenání

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen udělila ve čtvrtek in memoriam bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi vysoké státní vyznamenání Řád příznivých oblaků (The Order of Propitious Clouds). Při slavnostním ceremoniálu ho převzal jeho nástupce ve funkci Miloš Vystrčil.

Vyznamenání měla původně za svého manžela převzít vdova Věra Kuberová, lékař jí ale dlouhou cestu na Tchaj-wan ze zdravotních důvodů nedoporučil. Kuberová uvedla, že si ocenění manžela váží. Poznamenala, že se na návštěvu Tchaj-wanu velmi těšila. „Bohužel se jí nemůžu zúčastnit. Chtěla bych dotáhnout myšlenku manžela do konce, ale osud tomu chtěl jinak,“ poznamenala.

Kubera chtěl na Tchaj-wan odjet koncem února, s sebou se chystal vzít podnikatelskou misi. Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Miloše Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku vůči Pekingu. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan poletí, skončí jejich přátelství. 

Ocenění od tchajwanského lidu obdržel také Miloš Vystrčil. Od svého protějška, předsedy legislativního dvora Jou Si-kchuna dostal medaili za parlamentní demokracii.

Tchajwanskou cestu Vystrčil zakončí v pátek setkáním se zástupci Taiwan Cooperative Bank a účastí na Fóru o společné politice USA, Tchaj-wanu, Evropské unie a Japonska. Zpět do Česka by měl přiletět v sobotu dopoledne.