Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kuberová odmítla vyznamenání od prezidenta Zemana pro svého zesnulého manžela

Prezident Miloš Zeman oznámil, že by chtěl zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) udělit státní vyznamenání Řád bílého lva in memoriam. Jeho manželka Věra Kuberová prezidentovu nabídku odmítla. Kubera zemřel náhle letos v lednu poté, co na něj Hrad vyvíjel nátlak kvůli plánované cestě na Tchaj-wan.

„Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout,“ uvedla Kuberová. Dodala, že se o ni ani odkaz jejího muže Zemanova kancelář doteď nezajímala. „Najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ řekla. 

Kubera chtěl odjet koncem února na Tchaj-wan, s sebou se chystal vzít podnikatelskou misi. Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Zemana. Ten pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství.

Kubera a Zeman se přitom z politiky znali dlouhá léta, dokonce o sobě navzájem prohlašovali, že jsou přátelé. Podle Kuberové byl její zesnulý muž nekonfliktní člověk, měl s každým přátelské vztahy, tedy i se Zemanem, se kterým se znal téměř celé polistopadové období. „A poslední dobou, když pan prezident prohlásil, že přestal být můj manžel s cestou na Tchaj-wan jeho kamarádem, tak… i na tom obědě, že ho vzal tou holí po hlavě… prostě mně to připadá neuctivé a nemíním se v tomhle angažovat,” shrnula, proč odmítla ze Zemanových rukou převzít státní vyznamenání. 

Cestu na Tchaj-wan nakonec uskutečnil Kuberův nástupce ve funkci, senátor Miloš Vystrčil (ODS). Čelí proto zlobě Číny, která ostrov považuje za svou součást, a nikoli za samostatný stát. Naopak podporu Vystrčilově cestě vyjádřilo přes sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí, kteří vydali společné prohlášení.