Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kulhánek láká voliče na soutěž o škodovku

Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek se do prezidentské volební kampaně zapojil později než většina ostatních kandidátů. O prezidentský úřad se uchází s podporou Občanské demokratické aliance (ODA), staronové strany, kterou vzkřísil miliardář Pavel Sehnal.

Vratislav Kulhánek zvolil při získávání potřebných 50 tisíc podpisů netradiční taktiku. Láká občany na soutěž o osobní automobil Škoda Octavia. Podmínkou pro zařazení do slosování je podpis občana na kandidátní listině. „Rozhodli jsme se k tomu proto, že dva brandy – Kulhánek a Škoda Auto – patří k sobě. Připadá nám to symbolické“, vysvětlil mluvčí ODA Miloš Němeček.

Původně se mělo slosování o auto konat ve chvíli, kdy Kulhánek získá 50 tisíc podpisů. Kvůli riziku duplicitních nebo chybných podpisů však nakonec organizátoři posunuli hranici na 60 tisíc.

Jak je to ale s legální stránkou soutěže? Trestní zákoník sice zakazuje nabízení darů kvůli samotným volbám, tento zákaz se ovšem nevztahuje na sběr podpisů pro prezidentské kandidáty. Z hlediska práva je tak soutěž v pořádku. To potvrdil i mluvčí Němeček: „Důvodem je snaha o atraktivní kampaň. V žádném případě nejde o problém při sbírání podpisů.“ Zdůraznil také, že soutěžní automobil není darem od společnosti Škoda, ale byl zakoupen za standardních podmínek.

Koneckonců, není to poprvé, co se v českém politickém rybníčku objevily odměny pro voliče.  Kromě samotné ODA, která trpí nedostatkem členů a za roční členský příspěvek 200,- Kč nabízí celodenní vstupenku do akvaparku v Čestlicích u Prahy (majitelem je právě předseda ODA Pavel Sehnal) se podobným způsobem o přízeň voličů ucházeli i kandidáti do Senátu či Evropského parlamentu. Například Emanuel Žďárský, který do Senátu kandidoval ve volebním obvodu Pardubice sliboval svým voličům, že v případě svého zvolení každému vyplatí tisíc korun a zdarma zajistí genetické testy. Radek John z Věcí Veřejných pro změnu v roce 2014 při volbách do europarlamentu nabízel stovce tisíc voličů zaregistrovaných na jeho stránkách kartu na asistenční služby pro motoristy.