Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kulhánek: méně milostí a vyznamenání, více sportu

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek zahájil sběr podpisů teprve před dvěma týdny, zatím jich dle svých odhadů získal kolem 15 000. Aby motivoval další podporovatele, za podpis jim slíbil účast v soutěži o osobní automobil. Tím na sebe strhl vlnu kritiky, za svým nápadem si ale stojí: „V nouzovém stavu se využívají nouzové metody”. Zároveň se mu nelíbí zákon, který stanovuje podmínku volební účasti 50 000 prověřených podpisů. Podle Kulhánka byl schválen proto, aby se do kampaně nepletl „žádný vedlejší nepolitik”.

Bývalý manažer automobilky Škoda Auto se o funkci prezidenta republiky uchází s podporou ODA. Od jejího předsedy obdržel příspěvek na kampaň ve výši 2,5 milionu korun. Peníze z jiných zdrojů shánět nechce, přijde mu to nedůstojné. Darům se ale nebrání: „Když nějaká dobrá duše, babička z Horní Dolní, pošle stovku nebo tisíc korun, budu rád.”

Pokud by byl zvolen, chtěl by především přispět ke zklidnění politické situace. Své zahraniční cesty by směřoval hlavně do sousedních zemí a na západ, kde by rád pozvednul prestiž ČR. „Cest na východ bylo dost, tam by se mohlo trošičku šetřit. Ale samozřejmě bych se jim nevyhýbal.”. První státní návštěvou by poctil Slovensko.

Vztah k Evropské komisi má negativní, ale zapojení do struktur EU a NATO považuje za samozřejmé. I přesto, že EU dělá chyby, považuje účast v ní za nejlepší možnou variantu. Euro by přijal.

Kulhánek by omezil počet udělovaných vyznamenání a přenesl by tuto pravomoc na Parlament. Při jmenování profesorů by plně akceptoval rozhodnutí akademického senátu. Milosti považuje dle svých slov za přežitek. Pokud by jej o jmenování premiérem žádala trestně stíhaná osoba, považoval by to za nehoráznost. Mezi jeho cíle patří i dostat děti na hřiště a pozvednout význam sportu ve smyslu hesla „ve zdravém těle zdravý duch”. Zdůraznil, že dobrému vlivu sportu na společnost přikládá větší význam, než bývá běžné.

V Horáčkův úspěch nevěří, za své hlavní soupeře považuje Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Domnívá se, že při střetu se Zemanem má šanci ho v diskuzích porazit: „Dokážu být stejně jedovatý jako on, myslím si, že i víc. Sečtělý budu podobně.”