Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kulhánek: Můj skromný majetek by asi národ překvapil

Bývalý manažer Vratislav Kulhánek nedávno ohlásil svou kandidaturu na prezidenta ČR. Absolvent pražské VŠE během své profesní kariéry stál mimo jiné sedm let v čele mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, působil v Českém olympijském výboru a vedl i Český svaz ledního hokeje. Na automobily ani po odchodu ze Škodovky nezanevřel, dodnes například působí jako poradce ve firmě Tatra Trucks. K tomu, aby se ucházel o nejvyšší ústavní funkci ho inspiroval předseda nově založené ODA Pavel Sehnal. O své kandidatuře si Kulhánek povídal s Tomášem Tománkem v rozhovoru pro sobotní LN.

Ještě před oficiálním vyhlášením termínu voleb už někteří další kandidáti začali zveřejňovat své finance na transparentních účtech, pan Horáček dokonce zveřejnil svoje zdraví. Plánujete podobné vysvléknutí před veřejností?

Je to od nich moc hezké, já k tomu ale nevidím žádný důvod. Kdybych se finančně vysvlékl, národ by byl asi překvapený, jak je možné, že po tolika letech nejsem příliš bohatý. Když se člověk rozvede, větší půlka zpravidla připadne jinam. Klidně jsem schopen předvést cokoli, a co se zdravotního stavu týče, mám dojem, že je to dost dobré.

Běháte ještě maratony?

Už ne, nějakých dvacet let. Kvůli maratonu a hlavně letům ve volejbale jsem si natolik zmaceroval kyčle, že je mám plechové. Umožňuje to tenis, kolo, trošku běh, ale ne maraton.

Ptám se i v souvislosti se současným prezidentem, u něhož jsou občas obavy, jestli všechny jeho povinnosti unese jeho zdraví. Co vy? Pijete, kouříte?

Kouřím jednou za tři dny jeden doutníček, mám dojem, že to přežiju. Občas zvládnu dvě deci vína.

Jaké jsou vaše hradní cíle? Jak odhadujete své šance?

To je sakulajdské, jak kdysi říkával můj asistent ve Škodovce inženýr Patočka, jeden z nejmoudřejších lidí, které jsem kdy potkal. Jsou tací, kdo tvrdí, že mám šance veliké, jsou tací, kdo na internetu říkají, že takovýhle dědek šanci nemá, a přidávají šťavnatější výrazy. Zatím jsem ve fázi, kdy ještě nemám dostatek podpisů. Než jich budu mít pětapadesát tisíc, nebudu si s tím moc lámat hlavu. Ale tím neříkám, že bych nechtěl. Aspoň do finále bych se dostat chtěl, už kvůli té diskusi.

Jakou plánujete kampaň, budete objíždět kraje jako Miloš Zeman?

Nerad se vecpávám lidem do domácností. Není to můj styl někde chodit a říkat: Já jsem hvězda, já jsem super. Mám hrozně rád Švejka. Z té knihy čerpám mnoho. Když jsem byl v začátku ve Škodovce a měl jsem ještě pocit velikého kluka, byl jsem na nějaké akci v Nových Hradech, kde byla soutěž v tancích. Pohár naservírovali někomu jinému a já jsem dostal cenu za nejstarší zúčastněný pár nebo něco podobného. Byl jsem z toho trochu naštvaný. Po cestě domů jsem si pak vzpomněl na jeden citát: Člověk si myslí, že je gigant. A je hovno kamaráde. Tím se řídím a doufám, že u toho zůstanu.