Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kvůli Hřibovi Čína zruší lety do Prahy a přestane financovat Slavii, tvrdí Zeman

Rada hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se rozhodla vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Vedení Prahy vadilo zejména prohlášení o uznání principu jedné Číny a její územní celistvosti. V reakci na to zrušili Číňané několik koncertů českých umělců a pohrozili dalšími odvetnými opatřeními.

Diplomatická roztržka vznikla poté, co pražská koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) vypověděla smlouvu kvůli článku, který obsahuje uznání jedné Číny. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí zmíněné klauzule. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Peking smlouvu vypověděl s okamžitou platností a pozastavil veškeré oficiální styky s Prahou.

„Čína reaguje některými odvetnými opatřeními, mimo jiné některé letecké linky, které měly směřovat do Prahy, mají být odkloněny do Chorvatska. Ale co je nejdůležitější, má být zastaveno financování Slavie Praha. A jak víte, Slavie Praha byla nejúspěšnější čínská investice tady v republice,“ uvedl Zeman v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Předseda představenstva pražské Slavie, někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík už dříve vypovězení smlouvy odsoudil. „Politika jedné Číny a respekt k její územní celistvosti je oficiální politikou českých vlád i Evropské unie. Peking má partnerství s Londýnem, Berlínem, Římem, Paříži, Washingtonem nebo New Yorkem. Dnešní ukončení spolupráce ze strany radních je světový unikát. A velká ostuda,“ napsal na twitteru.