Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kvůli Zemanově zdraví se ustavilo devítičlenné lékařské konzilium, sejde se příští týden

O stavu prezidenta Miloše Zemana, který se léčí na klinice intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, se poradí nově vzniklé lékařské konzilium. V nově vytvořeném sboru by mělo být zhruba devět lékařů. Konzilium by se poprvé mohlo sejít zřejmě na konci příštího týdne. 

Vedle Zemanova ošetřujícího lékaře a šéfa ÚVN Miroslava Zavorala jsou mezi nimi odborníci se specializací na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha a také expert z oboru psychiatrie. Jedním z členů je končící rektor Univerzity Karlovy lékař Tomáš Zima, který se specializuje na klinickou biochemii a vnitřní nemoci.

Ustavení konzilia inicioval minulý týden ředitel ÚVN a prezidentův ošetřující lékař Miroslav Zavoral, který podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke „oslovil renomované osobnosti medicíny předních zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory”. Jejich jména nebude ÚVN „v souladu s GDPR, a také s ohledem na zachování klidu pro činnost členů konzilia”, zveřejňovat.

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici hospitalizovaný od neděle 10. října. Jak uvedl lékař Zavoral, důvodem jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Lékařský tým, který o prezidenta pečuje, se schází minimálně jednou denně. „Lékařská služba intenzivistů je na oddělení nepřetržitě. Společně se specialisty z ÚVN probíhají od prvních dnů hospitalizace prezidenta republiky konzultace s řadou špičkových lékařů dalších nemocnic,“ uvedla mluvčí nemocnice.