Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Lánech se na Zemanovo pozvání uskuteční setkání šesti prezidentů

Na zámku v Lánech bude od zítra za přísných bezpečnostních opatření probíhat dvoudenní setkání prezidentů zemí tzv. Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), ke kterým se připojí také prezidenti Srbska a Slovinska. Prezidenti by měli mluvit o vztazích mezi EU a Balkánem i obecně o vývoji Evropské unie po letošních volbách do Evropského parlamentu.

První den budou na lánském zámku rokovat pouze prezidenti V4, druhý den je doplní představitelé balkánských zemí. Prezidenti V4 se v tomto složení setkají poprvé. Loni na setkání v Tatrách ještě nebyla ve funkci slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Celé setkání se koná v rámci českého předsednictva V4.

Vzhledem k tomu, že prezident Zeman je skvělý hostitel a s představiteli Visegrádské čtyřky se setkává rád, čeká hlavy států kromě jednání například návštěva Lánské obory nebo oběd o několika chodech. „Jako předkrm se bude podávat husí paštika s marinovanými švestkami a opraženými lískovými oříšky. Jako hlavní pokrm filet mignon z telecí svíčkové se smržovou omáčkou,“ popsal slavnostní tabuli prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman chce svým kolegům ukázat v Lánské oboře také prezidentskou vyhlídku nebo klíčavskou vodní nádrž. „Tím největším dárkem je právě návštěva Lánské obory, protože není zvykem, aby pan prezident zval své hosty právě do těchto míst,“ uvedl mluvčí. Celá návštěva skončí setkáním v lovecké chatě v Luhu, kde budou mít hlavy státu možnost si neformálně pohovořit. Uvolněné atmosféře jistě prospěje také fakt, že lovecká chata se nachází v údolí mimo dosah mobilního signálu.