Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Letošní prezidentské volby přilákaly více nestranických kandidátů než tomu bylo v minulosti!

Zájem prezidentských kandidátů o křeslo na Hradě je vyšší a vyšší. Do prvního dne v září 2017, tedy pátku, si musí všichni adepti založit transparentní účet. Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí by ti kandidáti, jež posbírali povinných 50 tisíc podpisů, měli mít účet již dávno založený.

V minulých volbách kandidovali někteří jako zástupci své politické strany. Například Karel Schwarzenberg za TOP 09, Jiří Dienstbier za ČSSD nebo Zuzana Roithová za KDU-ČSL. V letošním roce je však stranických adeptů výrazně méně, důvodem je jednak cyklus blížících se sněmovních voleb a také fakt, že většina kandidátů je nestranických, do toho hraje roli i boj proti současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Stranická politika je navíc ohrožovaná i kauzami z poslední doby, ta nejznámější s Andrejem Babišem. Podle analytika Komínka by mohla být podpora některých stran na škodu vůči nezávislým kandidátům.

K favoritům voleb patří podnikatel Michal Horáček, bývalý akademik věd Jiří Drahoš, a také Miloš Zeman. Zajímavé je, že větší politické strany zatím neposílají do boje žádného vlastního kandidáta. Některé z nich oznámily rovnou, že nikoho ani posílat nebudou jako TOP 09 čekající prý na pravého demokrata, který chce Česko směřovat spíš k západu, protože podle místopředsedy Marka Ženíška současný prezident nesplňuje ani jedno. Jiné se odmítají vyjadřovat, a další zase čekají, jak se vyvinou parlamentní volby. Na to čeká především senátor Jaroslav Kubera. Šéf poslanců Zbyněk Stanjura prohlásil, že vše záleží na výsledku voleb. Domnívá se ale, že Kubera by se stal automatickým kandidátem za ODS. Podobně je na tom i hnutí ANO s čekáním na výsledek voleb do Sněmovny. Na rozhodnutí po sněmovních volbách budou mít adepti pouze necelé dva týdny, jelikož volby prezidentské nominace se uzavírají do 7. listopadu.