Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Lidé v izolaci kvůli covidu dnes začali hlasovat v druhém kole prezidentský voleb

Již dnes se otevřely speciální volební stanoviště pro druhé kolo prezidentských voleb, určené voličům, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Stejně jako před čtrnácti dny mohou hlasovat z auta na stanovištích, která jsou na pěti místech v Praze a po jednom v každém z okresů. Zájem o hlasování v druhém kole ze strany voličů, kteří jsou v izolaci, je na některých drive-in stanovištích větší než před dvěma týdny při prvním kole.

Vyšší zájem zaznamenali volební komisaři v Praze či Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji. Více voličů, než za celý den v prvním kole odvolilo ve středu za necelé dvě a půl hodiny na většině pražských stanovišť, Nejvíce, 27, jich navštívilo stanoviště na Letné, v Písnici dosud volilo 13 lidí, v Dubči 12, ve Stodůlkách a v Satalicích po deseti. Při prvním kole hlasovalo z auta 46 voličů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví byl od minulého do tohoto pondělí prokázán covid u 2366 lidí.

Hlasovat z auta mohou určených místech voliči, kteří mají od lékaře nebo krajské hygienické stanice potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Volit budou moci i ti, kteří se prokážou věrohodným listinným nebo elektronickým potvrzením o pozitivním výsledku testu na přítomnost koronaviru, popřípadě vyplní a vlastnoručně podepíšou před hlasovací komisí čestné prohlášení, že jsou v izolaci.

Zatímco z auta budou moci lidé s nemocí covid-19 volit prezidenta pouze dnes, do přenosné volební schránky budou moci hlasovat lidé s koronavirem v pátek 27. ledna od 08:00 do 22:00 nebo v sobotu 28. ledna od 8.00 do 14.00. Musejí o tento způsob hlasování požádat místně příslušný krajský úřad nebo pražský magistrát nejpozději ve čtvrtek 26. ledna do 20.00.