Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Livia Klausová oficiálně skončila jako velvyslankyně na Slovensku

Manželka bývalého prezidenta Václava Klause v pondělí oficiálně skončila ve funkci velvyslankyně na Slovensku, na místě působila od konce roku 2013. Livia Klausová má ke Slovensku pokrevní pouto – narodila se v Bratislavě. Od dvou let ale žila v Praze, vystudovala zde fakultu zahraničního obchodu na VŠE.

Nebylo žádným tajemstvím, že Livia Klausová plánuje jako velvyslankyně skončit. „To nebylo o mém rozhodování, abych to uvedla na pravou míru. Standardní doba vyslání velvyslance je čtyři roky. Já jsem přijela v roce 2013 v prosinci. Takže byla pro mě čest, že jsem mohla ještě o něco déle na Slovensku zůstat,“ svěřila se začátkem dubna novinářům na Štrbském plese během státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana.

Právě Miloš Zeman před čtyřmi lety prosadil Klausovou na post velvyslankyně. Na Štrbském plese novinářům potvrdil, že Klausová odchází z vlastní iniciativy, „neb má sedm vnoučat, kterým se chce věnovat.“

Kdo se stane novým velvyslancem na Slovensku zatím není známo, agendu dočasně jako chargé d’affairs přebral Pavel Sladký, dosavadní vedoucí politického a obchodně-ekonomické oddělení velvyslanectví.