Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mám pochyby o kvalitě a lidskosti soudů, řekl Zeman ke kauze H-Systém

Takzvaný „H-Systém“ byl v letech 1993–1997 stavební projekt společnosti H-SYSTEM a.s., jenž zkrachoval. Sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků v obcích Horoměřice, Statenice, Lichoceves a Velké Přílepy severozápadně od Prahy. Prvních asi třicet zákazníků skutečně levné bydlení získalo, dalších asi tisíc klientů však ne. Společnost v roce 1997 kvůli špatnému finančnímu vedení zkolabovala a o rok později padla do konkurzu.

Zbylý majetek firmy byl v letech 2001-2013 vytunelován. Některé podvedené rodiny založily Stavební bytové družstvo Svatopluk a nakonec domky dostavěly svépomocí. Po mnohaletých soudních bitvách nakonec Nejvyšší soud ČR rozhodl, že desítky rodin klientů zkrachovalého H-Systému musí do jednoho měsíce vyklidit domy, ve kterých žijí, neboť patří do konkursní podstaty. Konkurzní správce zkrachovalé společnosti H-System Josef Monsport hodlá tyto domy prodat a peníze rozdělit mezi všechny poškozené klienty H-Systemu, tedy i ty, kteří svépomocí nic nedostavovali.

Prezident Miloš Zeman na rozhodnutí Nejvyššího soudu rozhořčeně reagoval ještě týž den. „Tento rozsudek, spolu s osvobozujícím rozsudkem v kauze OKD a dalšími rozsudky, vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému,“ uvedl Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Mluvčí dále informoval, že prezident je připraven setkat se s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem a diskutovat na toto téma.

Během vleklých soudních sporů došlo svého času i na výpověď Zemanova někdejšího poradce Miroslava Šloufa, který tehdy H-systém za odměnu propagoval. Tuto skutečnost obratem na Twitteru připomněla právnička a kandidátka na pražskou primátorku Hana Marvanová: „Reakce M. Zemana je neskutečná. Dělá, jako kdyby s kauzou H-Systém neměl nic společného. Ale část peněz vylákaných podvodem od klientů končila v pokladně ČSSD v době, kdy byl předsedou. Spojkou mezi ČSSD a Smetkou z H-Systému byl poradce premiéra Zemana Miroslav Šlouf.“

Na krizi vzniklou po rozsudku, který může z desítek rodin udělat bezdomovce, rychle reagoval i premiér Andrej Babiš. Zástupcům družstva Svatopluk slíbil zprostředkování schůzky se správcem konkurzní podstaty Josefem Monsportem a nabídl se jako mediátor. K samotnému rozsudku se vyjádřil slovy „určitě je to jako nespravedlnost“.

Na osobě konkurzního správce Josefa Monsporta je zajímavé, že v době komunistického režimu pracoval jako prokurátor, který se podílel na pronásledování členů Jazzové sekce. Po revoluci zastupoval jako advokát například Borise Vostrého z Harvardských fondů nebo exministra obrany Martina Bartáka, kterého soud v roce 2014 osvobodil v kauze nákupu aut Tatra pro českou armádu.