Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Marek Hilšer – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Marek Hilšer (*23. března 1976) je lékař a vysokoškolský pedagog, přednáší na 1. lékařské fakultě. V rámci své vědecké činnosti se zaměřuje na boj s rakovinou, dvakrát se zúčastnil lékařské mise s organizací ADRA. V současné době působí jako senátor za obvod Praha 2. V říjnu 2014 se v rámci happeningové akce na Úřadu vlády svlékl do půl těla a vztyčením vlajek Evropské unie a NATO podpořil tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku v jeho postoji k dění na Ukrajině.
 
Na prezidenta Hilšer kandidoval s podporou 11 senátorů už v minulých volbách v roce 2018, kde se v prvním kole umístil na 5. místě se ziskem 8,83 % hlasů, tedy zhruba půl milionu voličských hlasů. „Zisk bezmála půl milionu hlasů v předešlých prezidentských volbách a následné zvolení do Senátu mě utvrdilo v tom, že veřejná služba má smysl. Že stojí za to snažit se poměry v naší zemi zlepšit,“ vysvětlil Hilšer, když oznamoval svou nynější kandidaturu.
 
Letos v březnu po začátku války podporoval Marek Hilšer vyhlášení bezletové zóny na Ukrajině. Je jednoznačným zastáncem prozápadního směřování Česka a dlouhodobě se vymezuje proti Rusku i Číně, které kritizuje mimo jiné i za nedodržování lidských práv, o jejichž důsledné dodržování se Hilšer chce zasazovat. 
 
V energetice si Hilšer přeje postupný přechod k obnovitelným zdrojům, u nichž by rád viděl větší podporu i ze strany státu. Cestu vidí i v úspoře celkové spotřeby. Jaderné zdroje za současné situace vnímá jako spolehlivé nevyhnutelné řešení, ale odmítá dostavbu jaderných elektráren ruskými firmami.
 
První kolo volby prezidenta proběhne v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo pak v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.