Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Marek Hilšer kandiduje do Senátu za vlastní hnutí, chce zastavit populisty

V prezidentských volbách sice mladý lékař Marek Hilšer nebyl zvolen hlavou státu, jeho tažení však rozhodně nelze považovat za neúspěch. S minimálním rozpočtem a skromnou kampaní dokázal oslovit téměř půl milionu voličů a skončil pátý v pořadí. Získal více hlasů, než například celá ČSSD v posledních parlamentních volbách (386 tisíc). Hilšer vedl nejefektivnější kampaň ze všech kandidátů, jeden hlas jej vyšel přibližně na 1,30 Kč. V porovnání například s Vratislavem Kulhánkem, který podle stejného přepočtu vydal za hlas 250 korun je to skutečně obdivuhodný výkon.

Marek Hilšer oficiálně potvrdil, že bude v podzimních volbách kandidovat do Senátu. Kandidátní listinu s jeho jménem bude podávat politické hnutí „Marek Hilšer do Senátu“, jehož je předsedou. Hnutí bylo zaregistrováno koncem května a jeho základem jsou členové Hilšerova volebního týmu z lednových voleb.

O post senátora se Hilšer uchází proto, že mu vadí vliv populistů a extremistů a „spojování komunistů s oligarchou“. Senát vnímá Hilšer jako pojistku demokracie a svou kandidaturou chce přispět ke změně stylu české politiky. Místo strašení a zatahování Česka do minulosti nebo na východ lze podle něj politiku stavět na dialogu s občany, pozitivní vizi budoucnosti a posilování demokracie. „Nesouhlasím s bezhodnotovou pragmatickou politikou, která nehledí na žádné principy a ideje a spojuje se jenom kvůli moci a kvůli penězům,“ uvedl Hilšer.

Náklady na senátní kampaň Hilšer odhaduje na 300 tisíc korun, peníze by chtěl získat pomocí crowdfundingu, což je moderní online způsob veřejné sbírky.

Hilšer bude kandidovat v senátním obvodu Praha 2. Mezi Hilšerovy soupeře bude patřit herec Vladimír Kratina za ODS a stávající senátor Libor Michálek (za Piráty).