Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Marek Hilšer a Pavel Fischer donesli na Hrad srdce jako vzpomínku na Havla

Přesně před šesti lety, 18. prosince 2011 zemřel poslední prezident Československa a zároveň první prezident samostatné České republiky Václav Havel. Letos by se dožil 81 let.

Včera, v předvečer výročí jeho úmrtí vyrazilo několik stovek lidí na vzpomínkový pochod s názvem Srdce na Hrad. Akce měla připomenout Havlův odkaz a hodnoty, které reprezentoval. Účastnící pochodu s sebou nesli velký symbol srdce, které odkazuje na Havlovo životní přesvědčení. Symbol srdce zdobil Pražský hrad i v posledních dnech Havlova prezidentského úřadu.

Cílem akce je podle jejích organizátorů apel na to, aby Česká republika byla stále zemí Václava Havla, Jana Palacha, Milady Horákové a T. G. Masaryka, nikoli Gottwalda, Husáka, Zemana, Babiše nebo Okamury. Spoluorganizátorka Eugenie Číhalová vyjádřila motiv průvodu takto: „My se pomalu suneme od demokracie k lůzokracii za vydatné pomoci těch, kteří tento volný pád podporují.“ Na dně ale dle jejího mínění ještě nejsme a pád se dá zvrátit: „Pojďme tedy roztáhnout křídla a vzepřít se tomu nekonečnému pádu. Té lůzokracii, která nás unáší někam na východ. Někam, kde jsme již byli a znovu dopadnout nechceme.“

Za doprovodu policie prošli účastníci vzpomínkového průvodu z náměstí Jana Palacha Nerudovofacebu ulicí až na Hradčanské náměstí. Srdce v čele průvodu spolu nesli dva současní kandidáti na prezidenta – lékař Marek Hilšer a diplomat a někdejší Havlův spolupracovník Pavel Fischer. Akce se účastnil i bratr Václava Havla Ivan.

Marek Hilšer pak v projevu k účastníkům vyzdvihl Havlovu výjimečnost, pro kterou byl bývalý prezident uznáván i ve světě. Symbol srdce symbolizuje podle Hilšera hodnoty, jimž se v dnešní době mnozí vysmívají. Svůj projev zakončil Hilšer slovy „Láska a pravda zvítězí, nebojme se.“

Slovo si u sochy TGM vzal i druhý z kandidátů Pavel Fischer, podle kterého je třeba v zemi obnovit demokratického ducha, spolupracovat jako sebevědomí občané a nebát se ozvat. Vyzval lidi, aby v lednových prezidentských volbách vzali do hrsti „rozum i srdce“.

Průvod se konal třetím rokem a jako obvykle se vyznačoval klidným průběhem. Symbol srdce nakonec organizátoři akce umístili pod sochu T. G. Masaryka.