
Marek Hilšer: Vyznamenáním lidí s estébáckou minulostí Zeman spolupráci legitimizoval
Neúspěšný prezidentský kandidát z posledních voleb a současný senátor Marek Hilšer se v rozhovoru pro Český rozhlas vyjádřil k Zemanově pojetí státního svátku 28. října. Konstatoval, že udělením vyznamenání lidem, kteří spolupracovali s StB, Miloš Zeman spolupráci se státní bezpečností v podstatě legitimizoval. Posteskl si také nad tím, že Zeman ve své řeči vlastně nesdělil národu žádné poselství.
„Jestliže vyznamenání dostávají lidé, kteří spolupracovali s StB, tak to ty lidi v podstatě rehabilituje a říká se, ano, kolaborace s StB v podstatě byla správná,“ uvedl Hilšer. Dodal ale, že každý prezident by asi sahal do trochu odlišných kategorií osobností, takže když občané zvolili hlavou státu právě Miloše Zemana, musejí pak počítat také s tím, jaké osobnosti asi tak bude vyznamenávat.
Hilšer se pozastavil i nad vyznamenáním pro exprezidenta Václava Klause, kterého považuje za kontroverzní osobnost. „Mě osobně zarazilo jméno Václava Klause. Ještě před několika lety kritizoval pan prezident tu ostudnou amnestii. Myslím si, že to, že ho vyznamenává, o něčem svědčí. Myslím si, že je to tak trochu plivnutí do tváře všem těm, kteří to působení Václava Klause v minulosti vnímali kontroverzně,“ řekl loňský uchazeč o prezidentské křeslo.
Marek Hilšer se vyjádřil také k ústavní žalobě na prezidenta, ke které se spolu s dalšími senátory připojil. Žaloba sice neprošla schválením Poslanecké sněmovny, Hilšer je ale prý rád, že senátoři ani tak nemlčeli. Smyslem žaloby podle něj bylo získat názor Ústavního soudu, zda si prezident počíná při využívání svých pravomocí správně. „Kdyby pan prezident Senát navštívil, mohli bychom spolu diskutovat. Kdyby pan prezident pozval senátory na Hrad, řadu z nich nepozval, tak bychom mohli o věcech samozřejmě diskutovat, ale tento krok jsme neviděli, pokud vím, tak pan prezident v Senátu nebyl.