Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Marek Hilšer získal podporu senátorů, dnes odevzdal svou kandidátní listinu

Lékař a aktivista Marek Hilšer oznámil, že dnes podal svou kandidátní listinu a stal se tak oficiálním kandidátem na prezidenta. Ačkoli sháněl podpisy ještě v úterý tento týden, podařilo se mu jich po přepočtu a ověření získat jen 43 850, což by mu ke kandidatuře nestačilo. Našel však podporu v Senátu, do prezidentské volby ho navrhlo 11 senátorů.

Marek Hilšer vystudoval dvě fakulty Univerzity Karlovy – nejprve mezinárodní vztahy na FSV, později 1. lékařskou fakultu UK. Od roku 2007 působí jako pedagog a vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě v Ústavu biochemie a experimentální onkologie. V roce 2011 a 2012 se účastnil humanitární lékařské mise v africké Keni. Hilšer se nikdy nebál občanské iniciativy a aktivity – v roce 2008 organizoval protesty proti záměru tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) privatizovat fakultní nemocnice, roku 2012 vystoupil během tzv. „týdne neklidu“ proti připravovaným reformám ministra školství Josefa Dobeše (VV), které měly zasáhnout do akademických svobod. Dobeš byl následně z vlády odvolán.

Prioritou je pro Hilšera občanská společnost a boj proti monopolizaci politické moci, rád by také rozdmýchal debatu o zlepšení zdravotnictví a školství, které jsou podle něj v krizi. Co se týče pohledu na zahraniční politiku, Hilšer je přesvědčen, že Česká republika musí zůstat navázána na demokratické západoevropské země. Komunisty ve vládě považuje za zcela nepřijatelnou věc, nelíbilo by se mu ani, kdyby se premiérem stal člověk podezřelý ze spáchání podvodu.

Kandidátní listinu zatím včetně Hilšera odevzdalo sedm kandidátů. Mezi ně patří Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, předseda strany Rozumní Petr Hannig, zbrojař Jiří Hynek a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Podle informací z ministerstva vnitra se tento týden zaregistroval ještě jeden kandidát s poslaneckou podporou, jeho jméno ale zatím není známo.