Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Masaryk by spadl z koně“, komentují politici Zemanovo vystoupení v rozhlase

Prezident Miloš Zeman si v pondělním živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu nebral servítky a nazýval věci pravými jmény, včetně vulgarismů. Z moderátora si utahoval, že to jistě rozhlas vystřihne. Nevystřihl, a prezident kvůli svému slovníku čelí výčitkám politiků napříč stranami.

Prezident se nejprve ujistil, že mluví s moderátorem, před nímž před časem hovořil o ruské skupině Pussy Riot (k**da sem, k**da tam), poté začal mluvit o ekonomických zm*dech. Zeman mezi ekonomické zm*dy řadí solární barony, podnikatele Viktora Koženého a Zdeňka Bakalu a lidi, kteří se zapletli do obchodu s lehkými topnými oleji. Moderátor Jan Pokorný opáčil Zemanovi, že to je živé vysílání, a posluchačům se za vulgární mluvu hlavy státu omluvil.

Zeman prozradil, že ocení bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za boj proti solárním baronům, byznysmena Pavola Krúpu jakožto bojovníka proti Zdeňku Bakalovi a bývalou ekonomickou novinářku, která se věnovala podvodům s lehkými topnými oleji Janu Lorencovou.  V minulém volebním období byla Lorencová poslankyní za vládní hnutí ANO. Právě tito tři jsou podle Zemana bojovníci proti „ekonomickým zm*dům“.

Lídr TOP 09 Jiří Pospíšil na Twitteru uvedl, že Zeman býval inteligentním politikem. „Z dříve inteligentního a schopného politika zbyly jen ku*dy a zm*di. A takhle si ho i spousta lidí zapamatuje. Nemám z toho radost,” napsal Pospíšil s tím, že aktivity Zdeňka Bakaly v souvislosti s jeho činností v OKD je třeba kritizovat, ale takto je to ostudné.

„Zeman je vulgární, i když sprostá slova nepoužije,” komentoval prezidentova slova předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a dodal, že víc než to ho zaujal seznam lidí navržených na státní vyznamenání, které Miloš Zeman předá 28. října.

Marian Jurečka z KDU-ČSL k Zemanově slovníku napsal: “Nezklamal sebe, zklamal úřad který zástává. Masaryk, kdyby dnes slyšel rozhlas, tak by spadl z koně”.

Neobvykle se proti prezidentovi vymezil i Andrej Babiš, který obvykle jeho extempore tiše přechází. „Já chápu, že když pan prezident slyší jména Kožený nebo Bakala, který zdevastoval celý kraj, zničil firmu, připravil lidi o 43 tisíc bytů, že ho napadají různá slova. Nicméně si myslím, že ta slova, co on použil, nejsou na veřejnosti vhodná,“ reagoval Babiš na dotaz novinářů na tiskové konferenci v Černínském paláci, kde uváděl do úřadu nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka.