Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Matematik a miliardář Karel Janeček oznámil kandidaturu na prezidenta

Matematik, podnikatel a miliardář Karel Janeček dnes na tiskové konferenci oznámil, že se bude v příštích prezidentských volbách ucházet o post hlavy státu. Současně zahájil kampaň s názvem „Tohle jsme my“ a začal sbírat podpisy pro svou kandidaturu. Voličům chce nabídnout vizi úspěšného Česka, které se může stát vzorem pro Evropu i svět.

Úvodem Janeček prohlásil, že chce v roce 2021 aktivně vystupovat a diskutovat hned o několika oblastech. Mezi nimi uvedl vzdělávání, spravedlnost, zdraví, budoucnost ČR a svobodné fungování společnosti. „Dlouhodobě cítím svou odpovědnost zapojit se do řešení aktuálních problémů,“ doplnil s tím, že právě v této práci chce v úřadu prezidenta pokračovat.

Občanům Janeček slibuje boj proti korupci a podporu matkám samoživitelkám a seniorům. Za důležité považuje prosazování zdravého životního stylu, aby lidé získali cestou fyzické aktivity přirozenou imunitu a nemuseli se očkovat. Chce, aby Česko nebylo montovnou, ale průmyslovou, uměleckou a vědeckou velmocí a inspirací pro celý svět. Za důležité proto považuje věnovat se inovacím, digitalizaci státní správy, životnímu prostředí a rozvoji podnikatelského prostředí.

Prezidentskou kampaň si Janeček chce platit z vlastních prostředků. Dle svých slov je připraven utratit až 40 milionů korun, což je zákonný limit pro první kolo volby. Tým, který mu bude s kandidaturou pomáhat, se podle něj ještě tvoří. 

Prezidentská volba by se měla konat na počátku příštího roku, současný prezident Miloš Zeman už funkci po dvou volebních obdobích obhajovat nemůže. Janečkovi bude konkurovat až třicet potenciálních kandidátů. Většina z nich dosud oficiálně kandidaturu neoznámila, a to včetně předpokládaných hlavních favoritů – bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a komunistického generála Petra Pavla.