Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Matematik a miliardář Karel Janeček zvažuje kandidaturu na prezidenta

Známý matematik a miliardář Karel Janeček uvažuje o možnosti kandidovat na prezidenta republiky. Spolumajitele společnosti RSJ Investment a štědrého mecenáše k tomuto rozhodnutí vyprovokovalo omezování svobod spojené s protiepidemickými opatřeními během koronavirové krize.

Janeček má pocit, že na české politické scéně chybí „autorita, která by dokázala oslovit lidi mimo stranické struktury”. Kromě toho by chtěl kandidaturu využít k propagaci volební metody D21, kterou vymyslel. V tomto systému voliči využívají při hlasování dva pozitivní a jeden negativní hlas. To by podle autora mělo vést k větší celkové spokojenosti s výsledky než v současném systému. „Nemůže se pak stát, že se většina spojí za jedním autoritářem a porazí roztříštěnou pluralitní demokratickou scénu,“ popsal Janeček. 

Minulý týden Janeček oznámil patronát nad tradiční hudební anketou, která nové ponese název „Český slavík 21“. Při prezentaci nového směřování hudební soutěže zmínil jako příklad užitečnosti metody D21 prezidentskou volbu. „Jak bude vypadat předvolební prezidentská kampaň u systému D21? To bude pozitivní předvolební kampaň. Kandidát, který chce vyhrát, musí získat nejen hlasy svých voličů, ale musí získat i druhé a třetí hlasy od ostatních voličů,“ zdůraznil po tiskové konferenci k Českému slavíku 21.

Podle Janečka budou kandidáti v prezidentských volbách donuceni vyzdvihovat i silné stránky svých konkurentů. „Bude to soutěž pozitivní kreativity sjednocující společnost,“ slibuje si Janeček od volební metody D21. 

Janeček vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Doktorát získal v oboru finanční matematiky na univerzitě Carnegieho–Mellonových v Pittsburghu. Je spolumajitelem finanční skupiny RSJ, která obchoduje s finančními deriváty na globálních burzách a spravuje široké investiční portfolio v České republice a v zahraničí. Je zakladatelem Nadačního fondu Neuron na podporu vědy a Nadačního fondu proti korupci.