Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Měli by zvednout zadek a jít pracovat, řekl Zeman o lidech z ubytoven v Ústí

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili v úterý třídenní návštěvu Ústeckého kraje. Na krajském úřadě v Ústí nad Labem je přivítal hejtman Oldřich Bubeníček. Po soukromém jednání prezidentského páru s hejtmanem a jeho manželkou se prezident setkal se členy zastupitelstva kraje a starosty obcí s rozšířenou působností.

Na setkání se diskutovalo zejména o sociálních dávkách, ubytovnách a obchodu s chudobou. Zeman uvedl, že dávky by neměly být vypláceny lidem, kteří nepracují. „Veřejně prospěšné práce by neměly být dvacet hodin týdně, jako dnes, ale běžná pracovní doba. Vždyť normální lidé pracují dvojnásobek času,“ myslí si prezident.

Obce mají nově možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog. Do takových lokalit úřad práce nemůže vyplácet doplatky na bydlení novým žadatelům. Zeman by souhlasil s vyhlášením tzv. zóny bez doplatků na celé Ústí nad Labem. Opatření už platí například v Kladně a Litvínově a zastupitelé si jej chválí.

V Ústí se o problematika doplatků na bydlení řeší v souvislosti s plánovaným uzavřením dvou ubytoven pro sociálně slabé. Podle zástupců Člověka v tísni tak hrozí, že více než 200 lidí včetně 80 dětí skončí na ulici.

Podle Zemana není současný stav způsoben nedostatečnou péčí státu, ale leností obyvatel ubytoven. „Lidé v těchto ubytovnách, kteří se někdy, promiňte mi ta slova, povalují celý den a dávají špatný příklad i svým dětem, protože ty pak absentují ve školní docházce, ti by měli zvednout zadek a jít pracovat,“ řekl. Dodal k tomu, že by to nikdy neřekl v době vysoké nezaměstnanosti. Nyní je ale rekordní poptávka po pracovních silách a v podstatě každý kdo chce, může dnes pracovat.

Po debatě se zastupiteli následoval pracovní oběd, kterého se zúčastnili významní místní podnikatelé v zemědělství. V odpoledních hodinách pak prezident do města Podbořany, kde po setkání s představiteli města debatoval na Masarykově náměstí s občany. Desítka z přítomných přivítala prezidenta s transparentem „Miloše do koše“. Zeman tyto odpůrce nepřímo označil za devianty: „Mám poznámku k támhle tomu inteligentnímu pánovi, který drží transparent ‚Miloše do koše‘. Výsledek voleb svědčí o tom, že prostě nemá pravdu. Mohu ho ale potěšit, že se určitě stane televizní hvězdou, neboť Česká televize vždy takové devianty ráda zabírá.“